rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Ile przygotować drewna na dach typowego domu jednorodzinnego?

image

Typowym dachem w domu jednorodzinnym jest dach dwuspadowy o konstrukcji krokwiowej. W skład takiej konstrukcji wchodzą krokwie, łaty oraz murłaty.

Krokiew to pochyła belka więźby dachowej, oparta na murłacie. Do krokwi przytwierdza się łaty, na których kładzie się pokrycie dachowe. W rozpatrywanym przypadku zastosowano krokwie o wymiarach 10x16 cm w rozstawie co 100 cm.

Łata to drewniana listwa o przekroju prostokątnym lub kwadratowym używana w konstrukcji więźbiy dachowej do ułożenia pokrycia dachowego. W naszym przypadku zastosowano łaty o wymiarze 4x6 cm w rozstawie co 38 cm. Rozstaw i przekrój łat dopiera się w zależności od przekrycia dachu oraz wymiaru pojedynczego elementu przekrycia. Powyższy rozstaw stosuje się do montażu dachówek ceramicznych.

Murłata to drewniana belka ułożona równolegle na murze budynku. Przenosi obciążenia z więźby dachowej na ściany. Przekrój murłaty jest zazwyczaj kwadratowy. W naszym przypadku jest to 16x16 cm.

Materiały drewniane do konstrukcji dachowej

W tabeli przedstawiono zestawienie potrzebnych materiałów drewnianych do konstrukcji więźby dachowej:

   Materiał    Przekrój [cm]    Długość [mb]    Objętość [m3]
   Krokiew    10x16    250    4
   Murłata    16x16    40    1
   Łata    6x4    400    1,5
   Razem    6,5

Przy obliczaniu zapotrzebowania na materiały do konstrukcji więźby dachowej należy pamiętać, aby przyjąć odpowiedni (najlepiej w granicy 10%) zapas materiału.

Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski
Project-System
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Project - System

E-mail: biuro@project-system.pl

WWW: www.project-system.pl

Tel: +48 55 237 11 27
Fax: +48 55 236 37 77
Adres:
Korotyńskiego 23
02-123 Warszawa