Czym są stropy systemowe?

We współczesnych budynkach stosuje się różne rodzaje stropów. Zawsze dostosowuje się to do projektu oraz specyfiki nieruchomości. Jednym z przykładów są stropy systemowe, które nazywane są również panelowymi. W tym artykule sprawdzimy, czym charakteryzują się stropy systemowe, jakie funkcje spełniają i kiedy się je stosuje. Zapraszamy do lektury. 

Strop systemowy – co to jest?

Strop systemowy to jeden z rodzajów tego elementu konstrukcyjnego. Wykonuje się go z gotowych płyt (paneli). W ten sposób budowa konstrukcji stropu jest szybsza i wydajniejsza, a całkowity koszt niższy. Jednocześnie nowoczesne rozwiązania systemowe charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i z powodzeniem stosowane są w ramach budownictwa zrównoważonego i energooszczędnego. Wszystko dlatego, że poprawiają parametry energetyczne nieruchomości, a ich produkcja i eksploatacja są bardziej przyjazne dla środowiska. 

Czym charakteryzują się stropy systemowe?

Przede wszystkim stropy systemowe różnią się konstrukcją od swoich tradycyjnych alternatyw. Panele są mniejsze oraz mniej ważą. Strop powstaje według budowy modułowej. Dzięki temu montaż jest szybszy, wygodniejszy i nie wymaga użycia ciężkiego sprzętu. W ten sposób można przyspieszyć budowę, przy jednoczesnym zachowaniu pożądanych parametrów konstrukcji. Same stropy systemowe dają większe pole manewru pod kątem budowania konstrukcji, co również nie jest bez znaczenia na etapie projektu i wykonania inwestycji. Obecnie producenci oferują szeroki wybór paneli do stropów systemowych, które różnią się specyfikacją techniczną, typem montażu oraz właściwościami. Warto bezpośrednio się z tym zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. Obecnie stosowana technologia pozwala na stworzenie wydajnych materiałów do budowy stropu systemowego. Dzięki temu ten element stanowi dobrą przegrodę między kondygnacjami. Kluczowe właściwości paneli stropowych to dobra izolacja: termiczna, akustyczna i przeciwwilgociowa.

Jaką funkcję spełnia strop systemowy w budynku?

Strop systemowy spełnia kilka podstawowych funkcji w budynku. Przede wszystkim stanowi przegrodę między kondygnacjami. Jego zadaniem jest przenoszenie siły obciążenia danej kondygnacji na zastosowane w budynku elementy nośne, w tym filary i ściany. Ponadto wśród funkcji stropów systemowych (i innych) wymienia się: rolę podłoża dla sufitów, podłóg i posadzek, funkcję izolacyjną i przeciwpożarową. Ta ostatnia zależy od klasy odporności ogniowej wybranych materiałów. Wybór odpowiedniego systemu należy skonsultować ze specjalistą. Wszystko po to, aby budowa poszła sprawnie, a eksploatacja nieruchomości była bezpieczna i komfortowa.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [ŁG.].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.