Wieniec budowlany, czy też stropowy, to dedykowana żelbetowa belka, którą umieszcza się wokół stropu. To element konstrukcyjny. Jej zadaniem jest usztywnienie całej konstrukcji. Dzięki temu wykonawca budowy chce zapobiec nierównomiernemu osiadaniu budynku. Ważne jest, aby tego typu umocnienie stosować dla każdej kondygnacji i prowadzić wzdłuż ścian zewnętrznych, ścian jednowarstwowych, ścian nośnych. Ze względu na konstrukcję i zastosowanie wyróżnia się wieńce stropowe równe, podniesione i opuszczone. Ich zastosowanie uzależnione jest od rodzaju stropu. Jeżeli chcesz wykonać dobry wieniec stropowy, to warto skorzystać ze wsparcia profesjonalisty. Wymaga to odpowiedniego doświadczenia i wyczucia, aby wieniec żelbetowy był wykonany prawidłowo.
Przede wszystkim wieniec stropowy układa się dopiero wtedy, gdy na danej kondygnacji będziesz miał cały strop. Budowa wieńca przypomina pierścień ulokowany wzdłuż ścian zewnętrznych. Taki wieniec powinien być zbrojony, dzięki czemu będzie bardziej wytrzymały i spełni swoją rolę. Standardowo jego przekrój wynosi około 20x20 lub 25x25 centymetrów. Przy budowie pierścienia wykorzystuje się 4 pręty zbrojeniowe, a także wysokiej jakości beton. Następnie wieniec układa się warstwami i przekłada beton deskami. Dobrą praktyką jest ocieplanie wieńca.
W przypadku drewnianych stropów często stosuje się wieniec opuszczony. Sprawdzi się niezależnie od tego, jakie belki na strop drewniany zostaną wykorzystane. Atutem opuszczonego wieńca jest to, że po zabetonowaniu jego warstwa otuli wsunięte w niego belki. Przekłada się to na dobrej jakości współpracę stropu ze ścianą budynku.
Jednym z etapów wykonywania wieńca budowlanego jest jego szalowanie. Polega to na nawiercaniu otworów w ścianach poniżej stropu, a także na montażu poprzeczek drewnianych. W tym celu warto skorzystać z wytrzymałych śrub. Do tak przygotowanych poprzeczek przytwierdza się płyty szalunkowe lub deski i wylewa na nie mieszankę betonową. Gdy zaaplikowana wylewka wyschnie, to można rozszalunkować wieniec. Zazwyczaj dzieje się to po około 2-4 tygodniach w okresie letnim lub 3-6 tygodniach w okresie zimowym, jednak każdorazowo należy sprawdzać stopień zaschnięcia betonu. Musi on osiągnąć minimum 70% wytrzymałości końcowej.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl