Prawidłowe ocieplenie fundamentów to niezwykle istotna kwestia. Błędy na tym etapie budowy mogą skutkować tym, że fundamenty zaczną wilgotnieć, a to z kolei przełoży się na wilgoć, wychodząc ze ścian wewnątrz budynku. Drugim skutkiem nieprawidłowego wybudowania fundamentów jest tworzenie się mostków termicznych, które sprawią, że koszty ogrzewania w skrajnych przypadkach mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. To co prawda ekstremalny przykład, jednak nawet drobne błędy mogą co najmniej podwoić koszty ogrzewania, a to z kolei w skali kilku dekad ogromna kwota. Warto więc wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę podczas ocieplania fundamentów.
Ocieplenie ścian fundamentowych kojarzy się przede wszystkim z grubą warstwą styropianu. Nie wolno jednak zapominać, że to nie wszystko. Najpierw trzeba zadbać o to, by fundament był zaizolowany od wilgoci. Sama warstwa izolacyjna powinna być wyprowadzona co najmniej kilkadziesiąt centymetrów powyżej gruntu, by była pewność, że fundament nie zacznie podchodzić wilgocią. Należy też pamiętać, by wykorzystać do tego odpowiednie materiały. Muszą one być trwałe, a także dopasowane do specyfiki takiego zastosowania. Najlepiej wykonać badania geotechniczne, by ocenić, jakie materiały będą odpowiednie w danej lokalizacji. Następnym krokiem jest dopasowanie styropianu do izolacji fundamentów. W tym miejscu można popełnić błąd polegający na wykorzystaniu nieodpowiednich materiałów. Jest to powszechne, gdyż wiele osób wychodzi z założenia, że wystarczy dowolny styropian, a najlepiej możliwie najtańszy. Niestety jest to fatalne w skutkach. Zawsze należy bazować na styropianach, które według zaleceń producenta nadają się do izolowania fundamentów. Na rynku istnieje wiele rodzajów styropianów i trzeba pamiętać, by do każdego zastosowania wybrać odpowiedni wariant. Nigdy nie należy też oszczędzać na jego grubości.
Popularnym błędem jest także jedynie punktowe izolowanie fundamentów. By budynek osiągnął możliwie największą naturalność w wymianie ciepła z otoczeniem, fundament musi być ocieplony na całej długości aż do ławy fundamentowej. Według dzisiejszych standardów ociepla się fundamenty z dwóch stron i należy robić to w taki sposób, by ocieplenie zazębiało się z ociepleniem podłogi. Dopiero to pozwoli na uniknięcie powstawania mostków termicznych. Ocieplając fundament, zawsze warto bazować na doświadczonych ekipach i uniknąć oszczędzania na siłę, gdyż w dłuższej perspektywie, nie będzie to opłacalne.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (D.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl