Czym najlepiej ocieplać dom?

Ocieplanie domu to proces, na który powinien postawić każdy właściciel budynku. Wszystko dlatego, że przekłada się to na realne oszczędności związane z kosztami ogrzewania domu, ułatwia zadbanie o komfort cieplny domowników, a także przekłada się na ich wygodę. Ma to swoje uzasadnienie również w normach środowiskowych. Współczesna technologia sprawia, że podczas prac termoizolacyjnych można postawić na różnego rodzaju materiały. Czym najlepiej ocieplać dom?

 

Dobierz materiał izolacyjny do swoich potrzeb

Odpowiedź na to, czym opielać dom, często daje dokładna analiza. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić aktualne parametry w zakresie przenikania ciepła w budynku, występowania mostków termicznych i strat termicznych. W ten sposób określa się klasę energetyczną danego projektu. Na tej podstawie dobiera się konkretną metodą ocieplania, a także materiał izolacyjny. Wśród dostępnych możliwości znajdują się m.in.: wełna mineralna, styropian, tynk termoizolacyjny, pianka poliuretanowa, płyty termoizolacyjne i inne. Każdy z nich ma nieco inne parametry techniczne i właściwości, w tym m.in. wytrzymałość na ściskanie, czy też wskaźnik przenikania ciepła.


Ocieplanie domu na mokro

Obecnie najpopularniejszą metodą ocieplania budynku jest robienie tego na mokro. Oznacza to, że wybrany materiał izolacyjny montuje się na ścianie za pomocą kleju. W ten sposób można wykonać termoizolację domu styropianem i wełną mineralną. Następnie wykańcza się wszystko estetycznym tynkiem termoizolacyjnym, który może pełnić formę elewacji. Tego typu prace przeprowadza się w okresie od wiosny do jesieni, gdy temperatura powietrza nie przekracza 5-25°C.

 

Ocieplanie domu na sucho

Alternatywą pozostaje wykonanie ocieplana domu metodą na sucho. Ze względu na zwiększony zakres prac jest ona mniej popularna wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Na początku wykonuje się ruszt konstrukcyjny. Przegrodę wypełnia się wełną mineralną, a końcowe prace wykończeniowe polegają na położeniu dedykowanej okładziny elewacyjnej. W tej metodzie nie wykorzystuje się zaprawy i kleju, czyli nie ma charakterystycznych prac mokrych. Ruszt konstrukcyjny wykonywany jest m.in. z drewna świerkowego lub sosnowego, a zdecydowanie rzadziej ze stali. Wszystko dlatego, że metalowa konstrukcja zwiększa ryzyko występowania mostków termicznych. Formę okładziny elewacyjnej mogą stanowić: drewno, panele elewacyjne PCV, siding, czy też powlekana blacha. Ostateczne decyzja w zakresie ocieplania budynku jest sprawą indywidualną. Istnieje wiele sprawdzonych metod, które powinny być dostosowane do stanu budynku i obecnej sytuacji. W tym obszarze warto skonsultować się ze specjalistą. Zwróć uwagę na odporność termoizolacji na wilgoć oraz jej parametry techniczne. Dobrze dobrany materiał ociepleniowy to klucz do sukcesu.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl