Czy podłoga z kamienia sprawdza się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym?

Wybór materiału na okładzinę podłogową w domu pasywnym lub energooszczędnym nie należy do najprostszych. Pod uwagę należy wziąć kilka aspektów, w tym specyfikę obiektu, właściwości materiału i indywidualne potrzeby użytkowników. W tym artykule pod lupę weźmiemy podłogi z kamienia naturalnego. Sprawdźmy, czy podłoga tego typu dobrze odnajdzie się w budownictwie pasywnym i energooszczędnym. 

Podłogi z kamienia naturalnego – podstawowa charakterystyka

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka jest podstawowa charakterystyka kamiennej podłogi. Przede wszystkim to eleganckie rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w bogato wykończonych wnętrzach. Kamienne podłogi spotykamy zarówno w domach, jak i w hotelach, apartamentowcach czy też bankach. Do ich kluczowych zalet należą:

  • wysoka trwałość;
  • odporność na intensywne użytkowanie, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne;
  • możliwość wielokrotnej renowacji kamienia w celu utrzymania pierwotnej estetyki;
  • prosta i szybka pielęgnacja. 

Do rekomendowanych wyborów należą posadzki z marmuru i granitu. Kamień naturalny dobrze przewodzi ciepło i jest miły w dotyku. Należy jednak mieć na uwadze to, że ten typ podłogi będzie wyraźnie droższy w zakupie, od paneli czy wykładziny.

Dlaczego podłoga z kamienia to dobry wybór do domu o podwyższonym standardzie energetycznym?

Oczywiście podłogi kamienne są doskonałym wyborem w kontekście domów pasywnych i energooszczędnych. Odpowiednio wykonane ułatwiają osiągnięcie rygorystycznych norm energetycznych. Przede wszystkim kamień jest odporny na działanie wilgoci, wahania temperatury czy też intensywne użytkowanie. Jego konserwacja i renowacja nie są czasochłonne, a pielęgnacja jest relatywnie prosta. Wpływa to na zmniejszenie kosztów eksploatacji. W kontekście doboru okładziny podłogowej należy również zwrócić uwagę na estetykę kamienia. Ten świetnie odnajduje się zarówno w eleganckich i bogato zdobionych wnętrzach, jak i w nowoczesnych i syntetycznych aranżacjach. 

Podłoga z kamienia a ogrzewanie podłogowe

Już niemal standardem w nowoczesnym budownictwie staje się ogrzewanie podłogowe. Dotyczy to również nieruchomości budowanych zgodnie z kryteriami budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Jak kamień sprawdzi się przy tego typu instalacji? Naturalny kamień sam w sobie jest dobrym przewodnikiem ciepła. Dzięki temu z powodzeniem można stosować go na ogrzewaniu podłogowym. Odpowiednio dobrane płytki sprawią, że podłoga z jednej strony będzie wygodna w użytkowaniu, a z drugiej nie zaburzy rozprowadzania ciepła po pomieszczeniu. Wpływa to korzystnie na codzienny komfort i bezpieczeństwo domowników, a także na optymalizację kosztów utrzymania budynku. To kolejny argument przemawiający za inwestycją w podłogę z kamienia w budynkach pasywnych i energooszczędnych. 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl