Czy podłoga w domu pasywnym ma znaczenie?

Budownictwo pasywne cieszy się w Polsce rosnącym zainteresowaniem, choć utrzymanie tego standardu przy domu wciąż jest sporym wyzwaniem. Jest to związane z rygorystycznymi wytycznymi w zakresie zapotrzebowania na energię, które powinien spełniać dom pasywny. Tak naprawdę w konstrukcji liczy się każdy szczegół, w tym odpowiednie wykonanie podłogi. Dlaczego podłoga w domu pasywnym ma znaczenie i co będzie dobrym wyborem?

Każdy detal się liczy

Zanim dom zostanie zakwalifikowany jako pasywny, musi spełnić określone wymogi i parametry. To przede wszystkim zmniejszone zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynku, jak i do eksploatacji urządzeń. Zgodnie z wytycznymi, jako pasywne domy klasyfikowane są te, których roczne zużycie energii na ogrzewanie nie przekracza 15 kWh/m2, a na eksploatację urządzeń 120 kWh/m2. To wartości dotyczące energii pozyskiwanej z zewnątrz i nie wlicza się do nich tej, która generowana jest we własnym zakresie (np. z pomp ciepła, kolektorów słonecznych). To wszystko sprawia, że w budowie domu pasywnego liczy się każdy detal, w tym także ocieplona podłoga.



Odpowiednio przygotowana podłoga ma znaczenie

Przede wszystkim przy budownictwie pasywnym podłogę sytuuje się na gruncie. Niezbędna jest również odpowiednia izolacja termiczna podłogi, która powinna wynosić nawet kilkadziesiąt centymetrów. Wszystko po to, aby wyeliminować ewentualne mostki termiczne i straty ciepła. Do tego należy zwrócić szczególną uwagę na połączenia między podłogą a ścianą. To tu najczęściej występują mostki cieplne i dochodzi do strat energii. Im będą one mniejsze, tym lepiej. Przełoży się to na mniejsze zapotrzebowanie budynku na energię, a także na obniżenie rachunków eksploatacyjnych.

 

Jak powinna wyglądać budowa podłogi na gruncie?

Jako izolację pod podłogę stosuje się m.in.: styropian. To popularny i tani materiał, który dobrze spełnia swoje zadanie. Wśród droższych i bardziej wydajnych rozwiązań znajdują się m.in.: polistyren ekstrudowany oraz wełna mineralna. Podłoga na gruncie powinna być wykonana zgodnie z najwyższymi standardami i wytycznymi. Oznacza to, że przed jej położeniem należy przygotować m.in.: podsypkę, izolację przeciwwilgociową, izolację termiczną, podkład betonowy (zbrojeniowy lub nie), a następnie dopiero posadzkę. To kluczowe dla ograniczenia strat ciepła. Ze względu na zakres prac, warto postawić na wsparcie specjalistów. Odpowiednie przygotowanie podłogi do domu pasywnego wymaga doświadczenia, wyczucia, a także dobrej znajomości materiałów dostępnych na rynku. Uwzględnij to już na etapie projektu domu. To skuteczny sposób na budowę domu energooszczędnego.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja [Ł.G].

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.