rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Aranżacja klatki schodowej w domu pasywnym

image

Schody w domu często grają pierwsze skrzypce. Są nie tylko najważniejszym elementem komunikacji wewnętrznej, ale także stanowią istotny punkt kompozycyjny w domu. Z tego względu warto podejść do ich projektowania z pomysłem, tak aby układ klatki schodowej okazał się funkcjonalny i ergonomiczny w późniejszym użytkowaniu.
 

Nie możemy zapominać również o aspekcie wizualnym. Schody zajmują nieduża powierzchnię, jednak stanowią odcinający się od reszty element kompozycyjny. Z tego względu należy zadbać o to, aby stylistycznie nawiązywały do reszty pomieszczeń. Jeżeli mamy dom niewielkich rozmiarów, warto zdecydować się na ażurowe schody – nie będą one przytłaczały wizualnie całości. Na bardziej zabudowane lub ciemniejsze schody możemy zdecydować się, jeżeli dysponujemy sporą powierzchnią domu.

Stawiając przede wszystkim na aspekty wizualne a nie na funkcjonalność, możemy zdecydować się na schody spiralne. Zajmują one relatywnie niewiele miejsca, jednak mogą okazać się mniej użyteczne niż tradycyjne modele. Najczęściej wybierane są w przypadku wnętrz o niewielkiej powierzchni.

Podczas wyboru konkretnych schodów musimy pamiętać, że powinny spełniać one podstawowe parametry, takie jak: minimalna szerokość biegu - 80 cm, maksymalna wysokość stopni - 19 cm, optymalna głębokość stopni - od 25 cm. Balustrada zazwyczaj posiada wysokość na poziomie 90-100 cm.

Znaczący wpływ na późniejsze użytkowanie schodów, a także na ich wygląd ma materiał, z którego są zbudowane. Najchętniej wybieranym typem są schody drewniane. Są one cenione za naturalność, łatwość wpisania w aranżację domu, a także stosunkowo niski koszt wzniesienia. Ciekawsze estetycznie są schody metalowe, jednak w tym przypadku konieczne jest pokrycie ich dodatkowym materiałem, np. szkłem, aby wytłumić odgłosy wchodzenia. W przypadku nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz często możemy się spotkać ze schodami szklanymi, które doskonale wpisują się w każdą aranżację wnętrza. Na uwagę zasługują również schody żelbetowe – to wygodna opcja podczas budowy domu, a także urządzania wnętrza, ponieważ można je wykończyć wybranym przez siebie materiałem, pasującym do stylistyki całego domu.

Podsumowując, schody są niezwykle istotnym elementem aranżacji wnętrza całego domu. Z tego względu szczególną uwagę należy przyłożyć nie tylko do ich walorów użytkowych, ale również estetycznych – powinny tworzyć spójną kompozycją z wystrojem domu.


Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź