Jak dobrać schody strychowe do domu pasywnego

Schody strychowe często przysparzają wiele problemów, zwłaszcza jeżeli w pierwotnym projekcie domu nie zostały uwzględnione. Ta kwestia jest jeszcze bardziej kłopotliwa w obiektach pasywnych, gdyż dochodzi aspekt utrzymania odpowiednich parametrów przenikania ciepła. Jak poradzić sobie z tą kwestią w domu energooszczędnym?

W przypadku nieużytkowego poddasza, gdzie nie ma dodatkowego ocieplenia poza tym na stropie, istnieje możliwość zamontowania schodów, które nie będą powodowały mostków termicznych. Należy wybrać modele składane lub chowane, które będą posiadały podwyższone parametry termoizolacyjne oraz użytkowe. Wiele firm produkuje schody z m.in. niskim współczynnikiem przenikania ciepła(U) w różnych wymiarach i szerokościach. Istnieje także możliwość zakupienia wybranego modelu na indywidualne zamówienie, dzięki czemu bez problemu można wpasować schody składane do istniejącego wnętrza. Podczas wyboru konkretnej firmy zwróćmy uwagę na klasę szczelności ich produktów, najlepiej jeżeli posiadają najwyższą, czyli 4 klasę według normy EN 12207. Istotny jest również jak najniższy współczynnik przenikania ciepła – dobrze, gdy U<0,55 Wm2K.

Jeżeli posiadamy użytkowe poddasze i chcemy, aby schody prowadzące na nie były estetyczne, wygodne i reprezentacyjne, to mamy cięższy orzech do zgryzienia. Konieczne może okazać się wycinanie otworu w stropie żelbetowym lub zdemontowanie części poszycia w stropie belkowym. Posiadając pierwszy rodzaj stropu, łatwiejszą opcją bywa dobudowanie schodów wewnętrznych. Przed zamontowaniem schodów docelowych na poddasze użytkowe, można rozważyć budowę schodów tymczasowych, które mogą zniszczyć się podczas prac adaptacyjnych i budowlanych, a także wnoszenia mebli.


Jakie schody wybrać?

W przypadku schodów strychowych warto rozważyć relatywnie tanie schody żelbetowe, które są bardzo wygodne, niehałaśliwe, a zarazem bezpieczne. Ich dużym atutem jest możliwość wykończenia dowolnym materiałem, pasującym do wnętrza domu. Często wybieranym rodzajem są schody spiralne, głównie ze względu na to, że nie zajmują zbyt wiele miejsca oraz posiadają lekką, estetyczną konstrukcję, a ponadto są łatwe nawet w samodzielnym demontażu. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie należy ono do wygodnych (zwłaszcza dla osób starszych oraz dzieci). Ponadto po schodach spiralnych nie można wnosić dużych mebli bez konieczności ich rozkręcenia. Schody na poddasze powinny być wygodne i bezpieczne, a ich montaż nie powinien znacząco wpływać na konstrukcję domu. Ostatnim aspektem, o którym musimy pamiętać, to uzyskanie pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń lub pozwolenia na budowę (jeżeli nastąpi zmiana w konstrukcji lub wyglądzie domu, zostanie zmodernizowana instalacja gazowa, budynek objęty jest ochroną konserwatorską). Do prac remontowych można przystąpić dopiero po 30 dniach od daty ich zgłoszenia, czyli po uprawomocnieniu się decyzji odpowiedniego urzędu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.