Składa się ona z przymocowanych do schodów słupków, których zadaniem jest stabilizowanie całej konstrukcji. Przytwierdza się do nich poręcz, poziome listwy oraz ewentualne wypełnienie. Słupki lokalizowane są w stosunku do siebie w odległości 90-120 cm. Poręcz jest elementem poziomym schodów, jej celem jest ułatwienie wchodzenia i schodzenia. Nie powinna zawierać ostrych fragmentów, jej powierzchnia musi być gładka. Pamiętaj o tym, aby nie lokalizować jej zbyt blisko ściany, gdyż wtedy będzie niewygodna w stosowaniu – minimalna odległość to 5 cm. Średnica poręczy powinna zostać dostosowana do zasad ergonomii – jest to około 7 cm.
Wypełnienie schodów – mogą to być tylko poziome listwy, pionowe tralki lub pełne elementy w postaci tafli szkła, metalu, płyt drewnianych.
Balustrady powinny posiadać wysokość w przedziale 90-110 centymetrów i być dopasowane do jej użytkowników, mogą mieć konstrukcję pełną lub ażurową. Wykonywane są z różnych materiałów – szkła, stali, drewna w zależności od upodobań i osobistych preferencji.
Wyróżniamy różne typy balustrad:
Wybierając rodzaj balustrady do własnego domu, pamiętaj o tym, aby zdecydować się na rozwiązanie, które nie tylko będzie się najlepiej prezentowało, ale również nie będzie skomplikowane w utrzymaniu. Dzięki takiemu podejściu będziesz dłużej cieszyć się świetnym wyglądem klatki schodowej, bez konieczności prac renowacyjnych czy konserwatorskich.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.