Warunki techniczne dla schodów

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w rozdziale 4 reguluje podstawowe warunki dla budowy schodów i pochylni.

W § 66 czytamy, że należy stosować schody stałe, a w zależności od przeznaczenia budynku również pochylnie w celu zapewnienia dostępu do pomieszczeń położonych na różnych kondygnacjach. Schody i pochylnie powinny odpowiadać warunkom określonym w rozporządzeniu.

§ 67 mówi o wymogu zastosowania schodów i pochylni stałych w przypadku instalowania w budynku schodów lub pochylni ruchomych.

Graniczne wymiary schodów stałych

W § 68 określono graniczne wymiary schodów stałych w budynkach o różnym przeznaczeniu .Przeznaczenie budynków Minimalna szerokość użytkowa (m) Maksymalna wysokość stopni (m) biegu spocznika Budynki mieszkalne jednorodzinne i w zabudowie zagrodowej oraz mieszkania dwupoziomowe 0,8 0,8 0,19 Budynki mieszkalne wielorodzinne, budynki zamieszkania zbiorowego*) oraz budynki użyteczności publicznej*), z wyłączeniem budynków zakładów opieki zdrowotnej, a także budynki produkcyjne*), magazynowo-składowe oraz usługowe, w których zatrudnia się ponad 10 osób 1,2 1,5 0,175 Przedszkola i żłobki 1,2 1,3 0,15 Budynki opieki zdrowotnej *) 1,4 1,5 0,15 Garaże wybudowane i wolno stojące (wielostanowiskowe) oraz budynki usługowe, w których zatrudnia się do 10 osób 0,9 0,9 0,19 We wszystkich budynkach niezależnie od ich przeznaczenia schody do kondygnacji podziemnej, pomieszczeń technicznych i poddaszy nieużytkowych 0,8 0,8 0,2 *) w przypadku tych budynków szerokość użytkową biegu schodowego i spocznika należy przyjmować z uwzględnieniem wymagań w ust. 2.

Wymiary te podyktowane są potrzebami użytkowymi, występującymi w określonych rodzajach budynków, w zależności od ich przeznaczenia, ale z uwzględnieniem także sytuacji nadzwyczajnych, jak na przykład konieczność szybkiej ewakuacji w wyniku pożaru, wybuchu gazu, awarii technicznej lub katastrofy budowlanej.

Łączna szerokość uzytkowa spoczników i biegów

Ustęp 2 określa zasadę obliczania łącznej szerokości użytkowej spoczników i biegów w budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach produkcyjnych. Łączna szerokość użytkowa biegów oraz łączna szerokość użytkowa spoczników w klatkach schodowych, stanowiących drogę ewakuacji, należy obliczać proporcjonalnie do liczby osób mogących przebywać równocześnie na kondygnacji, na której przewiduje się obecność największej ich liczby, przyjmując co najmniej 0,6 m na 100 osób, lecz nie mniej niż określono w powyższej tabeli.

Szerokość użytkowa schodów zewnętrznych

Ustęp 3 określa szerokość użytkową schodów zewnętrznych, która powinna wynosić co najmniej 1,2 m i nie może być mniejsza niż szerokość użytkowa biegu schodowego.

Zasada mierzenia szerokości użytkowej schodów

Ustęp 4 mówi o zasadzie mierzenia szerokości użytkowej schodów. Szerokość ta mierzona jest między wewnętrznymi krawędziami poręczy, a w przypadku balustrady jednostronnej – między wykończoną powierzchnią ściany a wewnętrzną krawędzią poręczy tej balustrady. Szerokości te nie mogą być ograniczone przez zainstalowane urządzenia oraz elementy budynku.

Wymiary i liczba stopni

§ 69 określa wymiary i liczbę stopni i tak liczba stopni w jednym biegu schodów w budynku opieki zdrowotnej nie powinna być większa niż 14, a w innych budynkach – 17. Wymóg ten nie dotyczy budynków w zabudowie jednorodzinnej i zabudowie zagrodowej oraz w budynkach rekreacji indywidualnej, mieszkań dwupoziomowych oraz dojść do urządzeń. Kolejne ustępy regulują między innymi liczbę stopni w biegu schodów zewnętrznych, która nie powinna przekraczać 10. Przywołano wzór na „wygodne schody”, który ma postać 2h+s=0,6 do 0,65 m, gdzie h to wysokość stopnia, a s – szerokość. Szerokość stopni schodów zewnętrznych powinna wnosić co najmniej 0,35 m. Określono również szerokość stopni schodów wachlarzowych powinna wynosić co najmniej 0,25 m, natomiast w schodach zabiegowych i kręconych szerokość taką należy zapewnić w odległości nie większej niż 0,4 m od poręczy balustrady wewnętrznej lub słupa stanowiącego koncentryczną konstrukcję schodów. W budynkach opieki zdrowotnej zabrania się stosowania schodów zabiegowych i wachlarzowych, a w samych budynkach opieki zdrowotnej i mieszkania zbiorowego przeznaczonych dla osób starszych i niepełnosprawnych zabrania się stosowania stopni z noskami i podcięciami.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl