Jakie są elementy konstrukcyjne ściany?

Ściany wewnętrzne i zewnętrzne stanowią ważne elementy konstrukcyjne budynku. Pełnią rolę przegród pomiędzy pomieszczeniami na tej samej kondygnacji oraz zabezpieczenia budynku od zewnątrz. Obecnie ściany budowane są w różnych technologiach. Przekłada się to nie tylko na wybór materiału, ale również na obecność różnych elementów konstrukcyjnych przegrody. W tym artykule sprawdzimy, z czego na ogół składają się ściany w naszych domach. 

Jakie rodzaje ścian wyróżniamy?

Na co dzień w budownictwie stosuje się różne technologie. Dotyczy to także budowy ścian. Ze względu na ich rodzaj, wyróżnia się takie ściany jak: szkieletowe, warstwowe, masywne i szczelinowe. Każda z nich ma inną budowę i elementy konstrukcyjne. Ponadto w zależności od konstrukcji i przeznaczenia możemy wyróżnić takie ściany jak: samonośne, konstrukcyjne (nośne), działowe, osłonowe i konstrukcyjno-osłonowe. Jeszcze inny podział uwzględnia materiał podstawowy, z którego zbudowana jest ściana. To wszystko sprawia, że trudno o wyszczególnienie elementów konstrukcyjnych ściany, które są tożsame dla każdej z podanych kategorii i podkategorii. Poniżej w kilku zdaniach opisano elementy konstrukcyjne wybranych rodzajów ścian, które powszechnie wykorzystywane są w budownictwie w Polsce. 

Elementy ściany trójwarstwowej 

Ściany trójwarstwowe należą do najbardziej wydajnych rozwiązań. Jak sama nazwa wskazuje, składają się z warstw, a każda z nich spełnia nieco inną rolę. W tej technologii wyróżnia się takie elementy budowy jak: 

  • wewnętrzna warstwa konstrukcyjna (bloczki ceramiczne, bloczki wapienno-piaskowe, beton komórkowy);
  • warstwa izolacyjna (płyty z wełny mineralnej lub płyty styropianowe);
  • zewnętrzna warstwa elewacyjna (bloczki ceramiczne, bloczki wapienno-piaskowe, beton komórkowy).

Elementy ściany dwuwarstwowej

Alternatywą są ściany dwuwarstwowe. Ich budowa jest nieco prostsza, jednak konstrukcje te mają gorsze parametry techniczne. Składają się z takich elementów jak: 

  • konstrukcyjna warstwa nośna (keramzytobeton, bloczki wapienno-piaskowe, beton komórkowy lub bloczki ceramiczne);
  • warstwa izolacyjna mocowana do konstrukcji warstwą osłonową lub pokryta tynkiem (płyty z wełny mineralnej lub szklanej, płyty styropianowe). 

Elementy ściany jednowarstwowej

Ściany jednowarstwowe zewnętrzne mają najgorsze parametry z wszystkich tu wymienionych. Składają się z jednej warstwy i wykonuje się je z takich materiałów jak: bloczki z betonu komórkowego, keramzytobeton lub ceramika poryzowana. Wybór konkretnego typu ściany powinien być podyktowany potrzebami inwestora, jego możliwościami finansowymi oraz przeznaczeniem obiektu. Przed przystąpieniem do prac należy dokładnie zapoznać się z konstrukcją wykorzystywaną w danej technologii, a wykonanie ścian powierzyć profesjonalistom.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl