Od lat ściany z płyt G-K są bardzo popularnym wyborem inwestorów. Wykonuje się je zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas remontów i rearanżacji wnętrza. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z prostotą wykonania oraz małymi kosztami. W dużym skrócie wykonanie takiej ściany polega na przymocowaniu płyt do metalowych profili, które tworzą stelaż pod ścianę. Z obu stron stelaża montuje się płyty kartonowo-gipsowe. Przestrzeń między nimi można wypełnić materiałem izolacyjnym, aby poprawić właściwości ściany działowej. Tu stosuje się m.in.: styropian, wełnę mineralną czy też dedykowane płyty izolacyjne.
Oczywiście ściany wykonane z płyt kartonowo-gipsowych mają swoje zalety. Przede wszystkim buduje się je bardzo szybko. Specjalista ścianę taką wykona nawet w kilka godzin. Do tego dochodzą niskie koszty związane z zakupem materiałów oraz narzędzi i akcesoriów niezbędnych do postawienia przegrody. Dodatkowo ściany z płyt G-K są gładkie, dlatego wystarczą drobne prace wykończeniowe, aby je wykończyć. Wystarczy wykonać cienką warstwę szpachli na łączeniu płyt, gładzi, a następnie pomalowanie ściany na dowolnie wybrany kolor. Odpowiednio postawiona ściana może stanowić także podłoże dla różnego typu okładzin, w tym m.in. paneli lub płytek ceramicznych. Badania właściwości materiałów budowlanych wskazują na to, że ściany G-K pozwalają na zachowanie zdrowszego mikroklimatu we wnętrzach, dzięki czemu są chętnie wykorzystywane przez inwestorów. Dobrze sprawdzają się również w budynkach pasywnych.
Każda technologia budowlana ma swoje plusy i minusy. Wśród wad wymieniana jest kruchość materiału. Ze względu na jego specyfikę, należy postępować z nim bardzo ostrożnie. W przeciwnym razie płyty mogą się łamać, co będzie generować dodatkowe koszty. Ponadto płyty tego typu są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, niż ściany murowane. Gotowa ściana może uszkodzić się w przypadku uderzenia. Ze względu na specyfikę płyt kartonowo-gipsowych, nie należy stosować ich do budowania ścian w wilgotnych pomieszczeniach. Na rynku dostępne są modele o zwiększone odporności na wilgoć, jednak mimo tego w takich pomieszczeniach lepiej sprawdzają się ściany murowane. Docelowo ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych to sprawdzone rozwiązanie, które wykorzystuje się w domach jednorodzinnych od lat. Z powodzeniem pasują również do budynków pasywnych.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl