Elewacja ścian zewnętrznych – efektowne wykończenie

Przykładamy bardzo dużo uwagi do wnętrz domu, spójnej aranżacji, kompozycji kolorystycznych i idealnych dodatków. Nie możemy jednak zapominać, że pierwsze wrażenie o domu stanowi jego wygląd zewnętrzny. Dlatego tak ważna jest estetyczna elewacja.  

Do wykonania elewacji możemy użyć wielu rozwiązań od tradycyjnego tynku po naturalne drewno. Wszystkie materiały mają swój niepowtarzalny urok oraz styl, więc kwestia wyboru to osobiste preferencje i upodobania mieszkańców. Należy jedynie kierować się zasadą spójności wszystkich elementów znajdujących się na posesji tak, aby elewacja domu stanowiła integralną całość z dachem, stolarką okienna i drzwiową, garażem oraz otoczeniem.


Tynk tradycyjny

Wciąż popularny tynk można zastosować na każdego rodzaju ścianie. Występują w dwóch wersjach: gotowych mieszanek i masy tynkarskie do przygotowywania na budowie. Wybór tynku na elewację to rozwiązanie nie tylko najbardziej popularne, ale i najbezpieczniejsze estetycznie. Dobrze wygląda na domach klasycznych oraz nowoczesnych. Coraz większy wybór kolorów tynków pozwala na ciekawe efekty kolorystyczne na ścianach lub zaakcentowanie pojedynczych akcentów, np. wokół okien czy drzwi.


Tynk cienkowarstwowy

To lżejsza wersja tynku tradycyjnego, charakteryzująca się bogatą kolorystyką oraz ciekawymi fakturami. Dzięki łatwemu nakładaniu można zastosować je na większości materiałów, m.in. na styropian, wełnę mineralną, beton czy stare tynki. Wyróżniamy kilka rodzajów tego rodzaju wykończenia: mineralne, silikatowe, żywiczne silikonowe i silikonowo-żywiczne.


Cegła

Cegły elewacyjne (licowe), klinkierowe lub silikatowe to efektowny sposób wykończenia elewacji. Idealnie nadają się do zastosowania na całych ścianach bądź ich fragmentach, dzięki czemu można tworzyć ciekawe wzory, np. przy drzwiach lub tylko na ścianie frontowej domu. Cegły wymagają większej pielęgnacji oraz impregnacji. Wyróżniają się trwałością, różnorodnością kolorów i faktur, niską nasiąkliwością (cegły klinkierowe do 6%, licowe do 19% i silikaty do 16%) oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

 

Drewno

Niezwykle stylowym rozwiązaniem jest zastosowanie na elewacji drewna. Najczęściej stosuje się deski wykonane ze świerku, sosny lub modrzewia. Drewno to materiał ekologiczny, naturalny, a przy tym o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Można nim wykończyć całą elewację lub jedynie poszczególne jej elementy, np. strefy wejścia czy okolice okien. Jego naturalny wygląd idealnie komponuje się z kamieniem, cegłą oraz z metalem. Drewno wymaga regularnej konserwacji i impregnacji.


Kamień

To świetny materiał do stosowania na fragmentach ścian, np. narożach, cokołach lub parapetach. To bardzo trwały i solidny surowiec, dlatego stanowi dodatkową ochronę w wyżej wymienionych miejscach. W połączeniu z drewnem, cegłą lub tynkiem stworzy efektowną oraz oryginalną kompozycję. Kamień na elewacji będzie atrakcyjnym uzupełnieniem kamiennego wjazdu , chodnika i alejek w ogrodzie.


 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (K.K.) A. O.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.