Ściany zewnętrzne w budynku pasywnym

Aby dom został sklasyfikowany jako dom energooszczędny, musi spełniać szereg norm w zakresie energooszczędności. Jest to możliwe tylko wtedy gdy każdy pojedynczy element konstrukcji zostanie wykonany z najwyższej jakości materiałów oraz z dbałością o najdrobniejsze detale. W tym artykule sprawdzimy, czym powinny charakteryzować się ściany zewnętrzne w budynku pasywnym i z czego się je buduje.

Jakie wymogi musi spełniać ściana zewnętrzna w budynku pasywnym?

Ściany zewnętrzne w budownictwie pasywnym muszą spełniać określone normy. Od 2021 rok współczynnik przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej nie może przekraczać 0,15 W/m2K. Dla budynków budowanych przed 2021 roku kryteria były nieco mniej restrykcyjne i współczynnik nie mógł przekraczać 0,20 W/m2K. Tak rygorystyczne normy związane są z tym, że to przez ściany zewnętrzne ucieka nawet 20-30% ciepła z budynku. Pod tym względem to bardzo ważny element konstrukcyjny. W związku z tym warto zadbać o to, aby współczynnik przenikania ciepła był możliwie najniższy. Biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne w Polsce, wielu inwestorów chce zejść nawet do wartości poniżej 0,10 W/m2K i ma to swoje logiczne uzasadnienie. 

Materiały konstrukcyjne na ściany zewnętrzne w budownictwie pasywnym 

Przed wyborem materiału konstrukcyjnego na ściany zewnętrzne należy dokładnie zapoznać się z dostępnymi możliwościami i ich właściwościami. Dobra analiza to klucz do tego, aby z jednej strony wybrać materiał energooszczędny, a z drugiej wytrzymały i charakteryzujący się dobrym stosunkiem ceny do jakości wykonania. Do najczęstszych wyborów inwestorów należą tu m.in.: bloczki wapienno-piaskowe (zwane silikatami), pustaki ceramiczne, beton komórkowy (gazobeton). Ponadto stosuje się m.in. ściany: prefabrykowane żelbetowe, szkieletowe stalowe czy też z CLT. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana ściana z dowolnego z tych materiałów pozwoli na osiągnięcie parametrów niezbędnych przy budownictwie pasywnym. Co do zasady, ściana zewnętrzna w domu pasywnym może być wykonana w dowolnej konstrukcji oraz z dowolnego materiału, który powszechnie stosuje się w tym zakresie. 

Czym izolować ściany zewnętrzne?

Dodatkowym zadaniem inwestora jest odpowiednia izolacja ściany zewnętrznej, aby ograniczyć straty ciepła, zadbać o dźwiękoszczelność i zabezpieczyć budynek przed działaniem wilgoci. Do powszechnie stosowanych materiałów izolacyjnych w tym obszarze zaliczane są: wełna mineralna, płyty CPS, styropian EPS, pianka PIR, wełna drzewna, wełna skalna, płyty próżniowe, maty termoizolacyjne czy też tynki ciepłochłonne. Ostateczny wybór zależy od preferencji inwestora. Z każdego z tych materiałów można zbudować wydajną warstwę izolacyjną do budynku pasywnego. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl