Jak przygotować siany do tynkowania?

Tynkowanie ścian to niezwykle ważny element prac wykończeniowych. Wysokiej jakości tynk położony na ścianach to nie tylko ich estetyczny wygląd, ale także skuteczne zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami i szkodliwym działaniem wilgoci. Zanim jednak przystąpisz do tynkowania, musisz odpowiednio przygotować podłoże do pracy, a także niezbędne narzędzia i materiały. Sprawdź, na czym polega właściwe przygotowanie podłoża przed tynkowaniem. 


Przygotowanie podłoża pod tynkowanie

Dobrze przygotowana ściana pod tynkowanie powinna być pozbawiona zanieczyszczeń i dziur. Musi być także sucha, dlatego w przypadku wilgotnych murów należy najpierw je osuszyć, a następnie przystąpić do tynkowania. Czasem wiąże się to z wydłużeniem prac wykończeniowych, ale warto to zrobić, aby zachować ich wysoką jakość i bezpieczeństwo. Gdy ściana zostanie już wyrównana, to ostatnim krokiem przed rozpoczęciem tynkowania jest jej zagruntowanie. Rodzaj gruntu powinien być bezpośrednio dopasowany do rodzaju tynku i typu podłoża. Popularne wybory specjalistów to tynki gipsowe i tynki cementowo-wapienne. W dobrze wyposażonym sklepie bez problemu znajdziesz preparat dedykowany tym zaprawom. 


Łatanie dziur przed tynkowaniem

Jednym z elementów przygotowań jest łatanie ewentualnych dziur po gwoździach, przewodach, czy też kołkach. Ponadto specjalista powinien zwrócić uwagę na ewentualne pęknięcia i rysy, które także powinny zostać wyrównane. W tym celu warto skorzystać z masy szpachlowej. Wystarczy nałożyć ją szpachelką na miejsce ubytku, a następnie zaciągnąć. Następnie wszystko się wyrównuje. Pozostałe nierówności szlifuje się ręcznie za pomocą papieru ściernego. W ten sposób można zadbać o odpowiedni nacisk papieru na ścianę i nie powodować dodatkowych ubytków. Tego typu praca wymaga odpowiedniej precyzji, doświadczenia i spokoju. 


Dlaczego to takie ważne?

Aby zapewnić przyczepność tynku do podłoża, należy wcześniej odpowiednio je przygotować. Wszystko po to, aby w trakcie pracy zadbać o optymalne warunki do wiązania się i wysychania tynku na ścianie. Jeżeli o to nie zadbasz, to może dojść do sytuacji, w której tynk będzie odpadał lub się zaparzy na wilgotnej ścianie. Za wszelką cenę należy tego unikać, aby zminimalizować ryzyko dodatkowych kosztów związanych z remontem. Każdy taki problem przekłada się także na większą liczbę godzin pracy specjalistów. Po tynkowaniu na ścianie powstaje tzw. mleczko gipsowe. Jak zmatowieje, to z powodzeniem można przystąpić do kolejnych prac wykończeniowych. Im lepiej położony tynk, tym łatwiej będzie pomalować ścianę, a płytki ceramiczne będą odpowiednio do niej przylegały. Dodatkowo na tynki gipsowe z powodzeniem można nakładać beton komórkowy. Tynkowanie ścian pozwala na zwiększenie możliwości w zakresie wykończenia wnętrz, a także przekłada się korzystnie na trwałość ścian i estetykę pomieszczeń. Pamiętaj o tym, zanim przystąpisz do prac wykończeniowych.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.