Okna aluminiowe w pigułce

Od ponad 100 lat okna aluminiowe wykorzystywane są w obiektach użyteczności publicznej. Od jakiegoś czasu jednak coraz chętniej sięgają po nie właściciele budynków mieszkalnych. Jest to związane z tym, że okna aluminiowe nowej generacji charakteryzują się dobrymi parametrami technicznymi, efektownym wyglądem i sporym potencjałem zastosowania. W tym artykule przedstawiono podstawowe informacje na ich temat. 

Czym są okna aluminiowe?

Jak sama nazwa wskazuje, są to okna, których ramy wykonano z aluminium. Materiał ten jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, nasłonecznienie, mróz czy też uszkodzenia mechaniczne. Pod tym kątem spełnia rygorystyczne wymagania rynkowe nawet w kontekście zastosowania ich w budownictwie pasywnym. Obecnie okna aluminiowe można znaleźć w szerokiej gamie rozmiarów, barw i wykończeń. Dzięki temu cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród inwestorów. 

Gdzie stosuje się okna tego typu?

Po raz pierwszy okna aluminiowe zastosowano w 1912 roku, gdy umieszczono je w tramwajach. Od tego czasu przeszły jednak prawdziwą ewolucję. Od lat są jednym z pierwszych wyborów w przypadku budynków użyteczności publicznej, w tym m.in.: biur, sklepów wielkopowierzchniowych, fabryk, galerii handlowych, placówek medycznych, hoteli itd. Ich potencjał dostrzegają również właściciele domów jednorodzinnych, którzy coraz śmielej decydują się na ten zakup. Wszystko dlatego, że okna aluminiowe są wydajne i doskonale wpisują się we współczesne trendy designerskie. 

Zalety i wady okien aluminiowych

Przed inwestycją w aluminiowe okna do domu lub biura warto zapoznać się z ich wadami i zaletami. Na podstawie analizy można podjąć bardziej świadomą decyzję zakupową. Przede wszystkim okna aluminiowe pozwalają na tworzenie konstrukcji o dużych przeszkleniach. Dzięki temu wybierane są do budynków pasywnych, gdzie ważne jest wprowadzanie do wnętrz dużej ilości światła dziennego. Ponadto okna aluminiowe stosuje się wieżowcach i innych miejscach, gdzie są duże przeszklenia. Nowoczesne ramy renowacyjne pozwalają na ich montaż również w starszym budownictwie i to bez potrzeby wywalania dotychczasowej ramy. Ułatwia to prace modernizacyjne. Inne kluczowe zalety okien tego typu to przede wszystkim: wysoka wytrzymałość, szeroki wybór kolorów i wykończeń, lekkość i prostota montażu. Oczywiście tego typu produkty nie są pozbawione wad. Przede wszystkim są wyraźnie droższe od powszechnie stosowanych modeli PVC. Ponadto aluminiowe ramy wymagają częstszej renowacji i impregnowania. W przypadku dużych rys lub wgnieceń, niezbędne może być wymienienie całej ramy. W związku z tym warto dokładnie przeanalizować tego typu zakup i skonsultować zasadność zastosowania okien aluminiowych w swojej inwestycji budowlanej. Podstawowe parametry uwzględniane w procesie zakupowym okien aluminiowych to: współczynnik przenikania ciepła, szerokość ościeżnicy, możliwość połączenia modelu z automatyką domową, zakres obsługi.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl