Charakterystyka okien drewnianych

Od kilku lat okna drewniane wracają do łask. Jeszcze jakiś czas temu kojarzyły się ze słabszej jakości produktami, które nie gwarantowały dobrego współczynnika przenikania ciepła. To jednak się zmieniło. Nowoczesne okna drewniane są wytrzymałe, posiadają dobre parametry techniczne i stanowią eleganckie wykończenie wnętrz. Zachęcamy do zapoznania się z ich charakterystyką. 

Materiały wykorzystywane do produkcji okien drewnianych

Nowoczesne okna drewniane powstają z różnego rodzaju drewna. Ważne jednak, by spełniały obecne wymagania w zakresie właściwości termicznych. Gatunki najczęściej wykorzystywane przy produkcji okien drewnianych to m.in.: sosna, świerk, dąb, modrzew i meranti. Warto zapoznać się z właściwościami każdego z tych gatunków oraz wytycznymi w zakresie pielęgnacji i konserwacji. Dzięki temu można podjąć świadomą decyzję zakupową i odpowiednio dopasować model okna do swoich potrzeb i charakterystyki obiektu. 

Podstawowe zalety okien drewnianych 

Zaletą dobrych okien drewnianych jest przede wszystkim ich wytrzymałość. Odpowiednio konserwowane i pielęgnowane zachowają swoje właściwości przez dziesiątki lat. Obecnie modele drewniane z powodzeniem spełniają te same funkcje, które powszechnie stosowane okna PVC. Montuje się w nich takie same pakiety szybowe, uszczelki i okucia. Jednocześnie starannie zaprojektowane i wykonane okno drewniane ma porównywalne parametry termoizolacyjne, dzięki czemu nie wpływa negatywnie na klasę energetyczną nieruchomości. To sprawia, że modele tego typu można stosować również w budownictwie pasywnym, gdzie wymagania są bardzo rygorystyczne. Drewno jest solidnym materiałem, dzięki czemu z powodzeniem można budować z nich wielkie skrzydła, które nie wymagają wzmocnień. Do tego materiał ten ma bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej i termicznej. 

Wady okien drewnianych

Każdy rodzaj ram okiennych ma swoje wady. Drewniane modele są wyraźnie droższe od alternatyw w postaci ram z aluminium lub PVC. Ponadto wymagają dodatkowych prac konserwacyjnych i impregnacji, aby długo wytrzymały. Ich żywotność sprawia jednak, że wyższa cena zakupu może zwrócić się w perspektywie dziesiątek lat użytkowania ram okiennych. 

Modne i naturalne

Bez dwóch zdań wróciła moda na okna drewniane. Cieszą się rosnącą popularnością wśród świadomych klientów i z powodzeniem wykorzystywane są nawet w eleganckich wnętrzach. To również doskonałe nawiązanie do natury. Uniwersalność drewna polega na tym, że nowoczesne projekty doskonale sprawdzają się zarówno w klasycznych nieruchomościach, jak i w designerskich projektach XXI wieku. To już dawno nie to samo, co jeszcze przed kilkudziesięcioma laty. Wtedy racjonalne było wymienianie starych ram drewnianych na okna z PVC. Teraz obserwujemy odwrotny trend, zwłaszcza w domach jednorodzinnych. 

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl