Produkt ten znany jest od lat 70. XX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, ramy okien PCV wykonane są z tworzywa sztucznego. Od lat stosowane są zarówno w budynkach wielorodzinnych, blokach, domach jednorodzinnych, obiektach przemysłowych, jak i usługowych. Producenci z roku na rok udoskonalają konstrukcję okien i zwiększają ich funkcjonalność. Jednym z klasycznych przykładów innowacji jest stosowanie od jakiegoś czasu nawiewników, które są niezbędne dla prawidłowo działającej wentylacji.
Popularność okien PCV nie byłaby tak duża, gdyby nie podstawowe zalety tego rozwiązania. Przede wszystkim produkt ten jest relatywnie tani, dzięki czemu pozwala na zoptymalizowanie kosztów prowadzonej inwestycji. Ponadto materiał jest odporny na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, związków biologicznych i chemicznych oraz gwarantuje wysoką trwałość i ponadprzeciętną szczelność. To niezwykle ważne m.in. w kontekście podniesienia parametrów energooszczędności nieruchomości. Eksperci zwracają uwagę również na właściwości dźwiękoszczelne i termoizolacyjne okien PCV. Obecnie na rynku można dostać modele w różnych kształtach i kolorach, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dopasowanie ich do estetyki i charakterystyki danej nieruchomości.
Okna PCV nie są pozbawione wad. Nieoczekiwanie jedną z nich jest zbyt wysoka szczelność, co może przekładać się na dużą wilgotność w pomieszczeniach. Właśnie dlatego ważne jest montowanie nawiewników. Kolejne zagrożenie może pojawić się w trakcie pożaru, gdy plastikowe ramy będą wydzielały toksyczne substancje. Oczywiście okna PCV są również mniej przyjazne środowisku, w porównaniu z tradycyjnymi ramami drewnianymi. Uwagę na to zwracają osoby świadome ekologicznie.
Odpowiednio dobrane i zamontowane okna PCV mogą być wykorzystywane w budownictwie pasywnym. Należy jednak idealnie dopasować je do projektu w zakresie ich parametrów technicznych i właściwości. W tym celu rekomenduje się kontrakt z projektantem lub branżowym ekspertem. Właściwie zamontowane okno pozwoli na zachowanie dobrych właściwości izolacyjnych i zminimalizuje ryzyko strat ciepła w nieruchomości. To niezwykle ważne w budownictwie energooszczędnym.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl