Określenie „ciepły parapet” brzmi nieco enigmatycznie. Czasem używa się też nazwy „profil podokienny”. Ciepły parapet to nic innego, jak specjalny profil wykorzystywany do uszczelnienia miejsca styku okna, z murem budynku, czyli połączenia okna z murem. To właśnie w tym miejscu pojawiają się mostki termiczne, przez które z domu ucieka ogromna ilość ciepła. Nieszczelne okna są dość dużym problemem, z którym trudno sobie poradzić w inny sposób. Montaż ciepłego parapetu odbywa się na murze w taki sposób, by nie powodował żadnej nieszczelności. Poza tym, że dobrze przylega do otworu okiennego i do samych cegieł lub pustaków, ma jeszcze odpowiednie wyprofilowanie, które pozwala na perfekcyjne zazębienie się okna z profilem. Ponadto jest on wykonany z materiału o świetnych parametrach izolacyjnych. Profile wykonuje się z polistyrenu ekstrudowanego XPS, który ma niski współczynnik przenikania ciepła na poziomie nawet około 0,03 W/(mK), co jest świetnym wynikiem.
Wiele osób budując dom stara się jak najwięcej oszczędzić. W przypadku profili podokiennych, oszczędność na zrezygnowaniu z nich, będzie tylko pozorna. Biorąc pod uwagę, jak dużo ciepła ucieka z budynku, gdy nie wykorzysta się optymalnych rozwiązań w zakresie ciepłego montażu, oszczędzenie na kosztach robocizny i samych profili okiennych będzie tylko chwilowe, gdyż sporo pieniędzy będzie się tracić rok do roku na ogrzewaniu budynku. Cena samego ciepłego parapetu jest zależna od firmy, jednak można przyjąć, że wynosi kilkaset złotych za sztukę. Nie jest to więc ogromny wydatek, a pozwala zdecydowanie poprawić termoizolację budynku, co procentuje przez dekady eksploatacji.Warto zastosować montaż parapetów wewnętrznych i ustrzec się przed stratami ciepła.
Najprościej odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się zainwestować w ciepły parapet, budując nowy dom. Odpowiedź jest jednoznaczna. Tak. Wynika to z faktu, że nie jest to bardzo problematyczne, a koszty samego profilu okna wcale nie są bardzo wysokie w stosunku do całej inwestycji. Nieco inaczej jest w przypadku budynków, które już są w eksploatacji. Demontowanie okien po to, by zamontować profile podokienne nie będzie opłacalnym przedsięwzięciem. Warto zastanowić się, przy panowaniu wymiany okien, okien i parapetów, tak czy tak, zostaną one zdemontowane. Montaż profili podokiennych jest możliwy praktycznie przy każdy rodzaju ścian, a ponadto profile są kompatybilne z każdym rodzajem okien.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (D.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl