Możliwości użytkowania gazu w domach jednorodzinnych

W dzisiejszych czasach istnieje bardzo duża mnogość rozwiązań umożliwiających ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Można do tego wykorzystywać bardzo różne rodzaje paliw. Jednymi z nich są paliwa gazowe, które charakteryzują się przede wszystkim wysoką kalorycznością i niską ceną w porównaniu do innych rodzajów paliw. Gazowe kotły grzewcze charakteryzują się zwykle niewielkimi rozmiarami, a ich niewątpliwą zaletą jest również automatyczny sposób podawania paliwa, co odróżnia je przede wszystkim od kotłów węglowych, w których proce ten angażuje użytkownika kotła.


Kotły gazowe są urządzeniami wysokosprawnymi, co, w połączeniu z dobrą kalorycznością gazu, sprawia, że ich stosowanie jest efektywne. Problemów nie nastręcza również przechowywanie paliwa, ponieważ paliwo gazowe nie brudzi i nie kurzy, co jest nieodzownym elementem składowania węgla i biomasy. Ponadto, w przypadku korzystania z gazu sieciowego, nawet niema konieczności jego przechowywania, gdyż gaz dostarczany jest do budynku z gazowni przewodami sieci gazowniczej. W przypadku zasilania gazowego najważniejsza jest właśnie kwestia dostarczania paliwa.

Możliwe są bowiem dwa rozwiązania:

  • ­ dostarczanie gazu ziemnego systemem sieciowym- rozwiązanie możliwe jedynie w przypadku dostępności przyłącza gazowego w obrębie działki,
  • ­ składowanie gazu w obrębie działki w, specjalnie do tego przeznaczonym, zbiorniku.

Pierwszy przypadek jest rozwiązaniem zdecydowanie prostszym, ponieważ nie wymaga instalacji żadnych zbiorników, a więc również ponoszenia kosztów z tym związanych. Nie trzeba również pamiętać o napełnianiu zbiornika i jego obowiązkowych kontrolach i przeglądach. Niestety możliwe jest to tylko w przypadku obecności przyłącza gazowego w obrębie działki. W przypadku braku przyłącza również istnieje możliwość zasilania urządzeń grzewczych gazem. Różnica polega na tym, że przeważnie wykorzystuje się do tego tzw. gaz LPG, czyli mieszaninę propanu i butanu, lub też sam propan. Warto tu wspomnieć, że, jak podaje [1], wartość opałowa gazu ziemnego to 9,72 kWh/m3 (gdzie 8,83 kWh/m3 to wartość minimalna wg.[2]), propanu 25,8 kWh/kg [2], butanu 34,35 kWh/m3 [2], a więc paliwa te różnią się między sobą kalorycznością. Poza tym bardzo różni je cena, albowiem gaz LPG jest dużo droższy od gazu ziemnego. Wydaje się to być zrozumiałe biorąc pod uwagę kaloryczność obu paliw.

Kolejną różnicą w przypadku zasilania kotła gazem LPG jest konieczność umieszczenia w obrębie działki zbiornika na ten gaz. Jego wielkość jest uzależniona przede wszystkim od zapotrzebowania obiektu na energię, a więc od mocy kotła grzewczego i dla domów jednorodzinnych wynosi zwykle kilka tysięcy litrów. Istnieją zbiorniki naziemne (znajdujące się nieopodal domu- w granicach posesji), jak również podziemne. Jak podaje [3] muszą one być zlokalizowane w odległości od domu nie mniejszej niż:

Pojemność zbiornika Zbiornik naziemny Zbiornik podziemny 2 700 l 3 m 1 m 4 850 l 5 m 3 m 6 700 l 7,5 m 3 m  

Należy również pamiętać o tym, żeby oddalić zbiornik od studzienek, ogrodzeń, przewodów energetycznych, itp. Decydując się na zbiornik gazu trzeba więc być w posiadaniu odpowiednio dużej działki, na której będzie to możliwe do zrealizowania. Tym bardziej, że zbiornik taki powoduje zauważalne ograniczenie miejsca wokół obiektu, które to mogłoby być wykorzystane do innych celów. W tej chwili producenci i instalatorzy zbiorników zapewniają o wysokim stopniu bezpieczeństwa ich wyrobów, niemniej jednak należy liczyć się z tym, że gaz jest materiałem łatwopalnym, a więc składowanie go w pobliżu domu może wiązać się z pewnym ryzykiem. Z tego powodu konieczne jest dbanie o właściwą, bezawaryjną pracę instalacji, a więc pamiętanie o jej okresowych oględzinach i przeglądach.

 

Ponadto zbiornik gazowy należy zgłosić do urzędu gminy/miasta, czyli dokonać tzw. zgłoszenia budowlanego. W niektórych przypadkach może być konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę lecz, w przypadku zbiorników dedykowanych domom jednorodzinnym, należy to raczej do rzadkości. Niezależnie od sposobu zasilania kotły gazowe są nowoczesnymi, w tej chwili, w pełni zautomatyzowanymi urządzeniami, umożliwiającymi ogrzewanie domu, jak również przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Kotły służące wyłącznie ogrzewaniu noszą nazwę „jednofunkcyjnych”, a kotły które jednocześnie ogrzewają i produkują c.w.u., to tzw. „kotły dwufunkcyjne”. W kotłach dwufunkcyjnych ogrzewanie wody odbywa się najczęściej przepływowo, przez co są ona odpowiednio większej mocy, niż kotły jednofunkcyjne, ale też zajmują mniej miejsca, ponieważ nie zawierają zasobnika wodnego, który jest wykorzystywany do gromadzenia ogrzanej wody. Należy wspomnieć, że czasem można spotkać rozwiązania kotłów jednofunkcyjnych, zaopatrzonych w taki właśnie zasobnik, dzięki czemu i one mogą przygotowywać c.w.u., zato w sposób pojemnościowy. W domach jednorodzinnych spotyka się również rozwiązania gazowego centralnego ogrzewania, przy miejscowym przygotowaniu c.w.u.. W rozwiązaniach takich stosuje się zwykle jednofunkcyjny gazowy kocioł grzewczy pracujący centralnie, a przygotowanie c.w.u. odbywa się miejscowo, przez przepływowe lub pojemnościowe gazowe podgrzewacze c.w.u.. Jak widać rozwiązań ogrzewania gazowego jest wiele. Nie można więc mówić o najkorzystniejszym z nich, ponieważ dla każdego użytkownika może być to rozwiązanie inne. Wyboru należy dokonać indywidualnie, ponieważ musi on wynikać z indywidualnego zapotrzebowania i preferencjincji użytkownika.


 

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnik

 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.