Instalacja odgromowa, zwana również instalacją lub systemem LPS- Lightning Protection System (z ang. System Ochrony Piorunowej) jest zespołem elementów zabezpieczających obiekt przed wyładowaniami atmosferycznymi (piorunowymi).
Innymi słowy instalacja taka chroni obiekt (np. dom jednorodzinny) przed skutkami uderzenia pioruna, do których należą m. in. porażenia ludzi (często śmiertelne) i pożary obiektów. Nie jest to więc instalacja służąca, jak większość instalacji domowych, dostarczaniu energii lub innego medium do domu, ani też służąca bezpośrednio wygodzie mieszkańców. Jej zadaniem jest ochrona życia i zdrowia mieszkańców, a także ich dobytku przed zgubnymi skutkami oddziaływania środowiska.
Instalacja odgromowa skład się z dwóch głównych części [1]:
Zewnętrzny LPS, a więc zewnętrzna część instalacji odgromowej jest elementem w pierwszej kolejności narażonym na działanie pioruna. Służy on bezpośredniemu przejmowaniu energii wyładowania. Jak podaje [1] jest on odpowiedzialny za przejmowanie zarówno energii pochodzącej od pioruna uderzającego centralnie w chroniony obiekt, jak również od uderzeń w bok obiektu. Odebrana energia uderzenia zostaje przez system rozpraszana w ziemi.
Zewnętrzny LPS jest przeważnie mocowany do chronionego obiektu i składa się z:
Zgodnie z [1] wewnętrzny LPS, a więc wewnętrzna część instalacji odgromowej jest elementem zapobiegającym pojawieniu się w chronionym obiekcie iskrzenia spowodowanego działaniem zewnętrznego LPSu. Wewnętrzny LPS może być zrealizowany za pomocą połączeń wyrównawczych zewnętrznego LPSu z metalowymi częściami konstrukcyjnymi budynku i jego instalacjami lub za pomocą izolacji elektrycznej zewnętrznego LPSu [1]. Kolejnym elementem wewnętrznego LPSu są urządzenia ochrony przepięciowej, chroniące urządzenia i instalacje elektryczne pracujące w obiekcie przed skutkami wyładowań atmosferycznych, ale nie tylko.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Literatura:
[1] Lenartowicz, R., Boczkowski, A., Wybrańska, I., Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych. Część D. Roboty instalacyjne. Zeszyt 2. Instalacje elektryczne i piorunochronne w budynkach użyteczności publicznej, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa 2012
[2] Wolski, A., Pazdro, K., Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach, Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009, ISBN 978-83-204-3535-1
Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski. A. O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.