Ile energii zużywa oświetlenie ogrodu?

Oświetlenie ogrodowe, zwłaszcza w większych i lepiej oświetlonych ogrodach, może zużywać sporo energii. Nie oznacza to jednak, że tak musi być. Istnieje kilka alternatywnych rozwiązań tego problemu. Możemy pokusić się o zastosowanie lamp zasilanych akumulatorem, bateriami lub energią słoneczną.


Chcąc zminimalizować koszt oświetlenia oraz ograniczyć zużycie energii można zastosować alternatywne rozwiązanie w postaci lamp solarnych, które w ciągu dnia ładują się (pobierają i gromadzą energię słoneczną), a następnie świecą po zmroku. Montaż takich opraw nie wymaga instalacji elektrycznej, jednak emisja światła w tym przypadku trwa jedynie do 8 godzin. Światło nie jest też bardzo intensywne ani skupione.


A może oświetlenie led ?

Jeżeli nie chcemy rezygnować ze standardowego oświetlenia w ogrodzie, a boimy się o duże zużycie energii, to odpowiednim rozwiązaniem będzie zainstalowanie włączników z programatorem czasu, który pozwoli na jasne określenie godzin oświetlenia ogrodu. Świetnie sprawdzą się również czujniki zmroku oraz ruchu – światło w ogrodzie będzie dostępne tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy tego potrzebowali. Odpowiedni dobór oświetlania w ogrodzie pozwoli zminimalizować zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie zmniejszą się również nasze rachunki za prąd, a my będziemy mogli cieszyć się przyjemnym światłem po zmroku w altance czy na tarasie.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.