rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jak prawidłowo należy wykonać instalację oświetlenia ogrodu?

image

Napięcie instalacji elektrycznej w ogrodzie uzależnione jest od mocy lamp oraz dodatkowych urządzeń, które chcemy używać, takich jak elektronarzędzia, kosiarki czy grill elektryczny.

Niskie napięcie (12 albo 24V) stosuje się głównie w przypadku niewielkich ogrodów z małą ilością punktów świetlnych, np. montowanych tylko wzdłuż alejek. Taką instalację wykonuje się stosunkowo prosto, wystarczy użyć dowolnego kabla, nie ma tutaj również żadnych obostrzeń odnośnie położenia go oraz głębokości zlokalizowania. Dobrze jest umieścić go w odpowiedniej rurce ochronnej.

Inaczej wygląda ta kwestia w przypadku instalacji z napięciem sieciowym, czyli 230 V. Jest ono niezbędne w przypadku większych ogrodów z wieloma punktami świetlnymi. W tym przypadku stosujemy kabel trójżyłowy lub pięciożyłowy, który kładziemy na głębokości około 70 centymetrów. W przypadku bardziej skomplikowanych układów lamp można zastosować kilka obwodów oświetleniowych. Podział oświetlenia, np. rozdzielnicami modułowymi, pozwoli na równomierne obciążenie sieci.

Pamiętajmy o tym, aby przewód zabezpieczyć wyłącznikami nadmiaroprądowymi oraz przeciwporażeniowymi na tablicy rozdzielczej. Dodatkowo wszystkie przewody oświetleniowe muszą być prowadzone w specjalnych rurkach oświetleniowych. Zadbajmy także o to, żeby nie prowadzić kabli w pobliżu drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych.

Bezpieczeństwo wybranych przez nas lamp i opraw można łatwo zweryfikować – powinny one posiadać odpowiedni kod IP (szczelności oprawy), klasę ochronności, a także znak bezpieczeństwa B.

Instalacja elektryczna w ogrodzie służy również do zasilania sprzętu ogrodowego. Dlatego konieczne będzie zamontowanie gniazd wtyczkowych, które służą do zasilania kosiarki czy innych elektronarzędzi. Jeżeli nie chcemy lokalizować ich na ścianach domu, wewnątrz garażu czy altanki, to możemy pokusić się o montaż słupków zasilająco-oświetleniowych.Opracowanie: Marta Lichaj
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Produkty
dodaj+ «»

Forum