Jak wybrać najlepszy system solarny do podgrzewania wody i wspomagania ogrzewania w domu pasywnym?

W budownictwie pasywnym chętnie korzysta się z potencjału odnawialnych źródeł energii. Wszystko po to, aby zmniejszyć zapotrzebowanie nieruchomości na energię pozyskiwaną z sieci energetycznej. Wśród stosowanych rozwiązań znajdują się systemy solarne, które mogą posłużyć do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz jako wsparcie systemu grzewczego. Sprawdź, jak wybrać najlepszy system solarny do domu pasywnego. 

Czym są systemy solarne?

Systemy solarne to technologia, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Opierają swoje działanie na kolektorach słonecznych. Pobierają one energię z promieniowania słonecznego, a następnie konwertują ją na energię cieplną. Ta może być wykorzystywana do przygotowywania ciepłej wody użytkowej lub jako wsparcie do podgrzewania czynnika grzewczego w układzie ogrzewania. To przede wszystkim ekologiczne rozwiązanie, ponieważ w całym procesie nie są emitowane spaliny. Systemy solarne klasyfikowane są jako odnawialne źródła energii. 

Płaskie czy próżniowe – jaki rodzaj kolektorów wybrać?

Pierwszym dylematem inwestora jest wybór odpowiednich kolektorów słonecznych. Podstawowy podział wyróżnia modele płaskie i próżniowe. Tańsze w zakupie są kolektory płaskie. W określonych sytuacjach mogą być bardziej wydajne w okresie zimowym. Ze względu na ich płaską powierzchnię nie gromadzi się na nich duża ilość śniegu i lodu. Łatwiej utrzymać je w dobrym stanie technicznym. Jeżeli jednak odpowiednio dbasz o kolektor próżniowy, to będzie on nawet kilka razy bardziej wydajny w skali roku. Stąd też jego wyższa cena. Kolektory próżniowe wyposażone są w dedykowane rurki cieplne. Otoczone są one próżnią, która pełni rolę izolacji. Dzięki temu redukuje się straty ciepła, a rozwiązanie jest bardziej energooszczędne. Zakup konkretnego modelu powinien być podyktowany potrzebami inwestora, specyfiką nieruchomości oraz tym, czy będziemy regularnie odśnieżali kolektory. 

Jak dobrać system solarny do domu pasywnego?

System solarny w domu pasywnym może pełnić kilka funkcji. Jeżeli wykorzystywany jest do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, to przy montażu należy zachować nachylenie kolektorów od 35° do 45°. Ponadto powinny być skierowane w stronę południową. Jeżeli jednak szukasz modeli do wsparcia ogrzewania pomieszczeń, to kąt powinien być nieco większy, jednak nie może przekraczać 60°. Dobór systemu przeprowadza się na podstawie analizy. Przy rozwiązaniu do podgrzewania wody ważna jest pojemność zasobnika. Przyjmuje się, że powinno to być około 75 litrów na każdego domownika. Do wielkości zasobnika dobiera się powierzchnie kolektorów. Przyjmuje się, że instalacja powinna mieć około 1-1,5 m2 na każdą osobę. Jeżeli system ma wspierać również ogrzewanie w domu pasywnym, to niezbędny jest zakup większej liczby kolektorów słonecznych o większej powierzchni. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają na zaspokojenie potrzeb domowników na około 60% c.w.u. W związku z tym systemy solarne warto traktować jako formę wsparcia, a nie docelowe i jedyne rozwiązanie w domu pasywnym.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl