Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu?

W sezonie grzewczym stosunkowo często borykamy się z suchym powietrzem w domu. Dzieje się tak dlatego, że do wnętrza wtłaczane jest ciepłe powietrze, które wraz ze wzrostem temperatury staje się zbyt suche powietrze. Niestety w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do sporego dyskomfortu domowników, a także pojawienia się chorób lub nasilenia się takich objawów jak katar, czy suchość w ustach. Jak zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju; domu ?

 

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

O tym, jaka powinna być wilgotność powietrza w domu, decydują m.in. indywidualne preferencje domowników oraz rodzaj pomieszczenia. Jeżeli mieszkasz w zamkniętym mieszkaniu, gdzie temperatura pokojowa oscyluje w granicach 20-22 °C, to prawidłowa wilgotność powietrza powinna mieścić się w przedziale 40-60%. W sytuacji gdy w danym pomieszczeniu panuje wyższa temperatura, to automatycznie wilgotność powietrza powinna delikatnie spadać do poziomu np. 45-55%. 

Higrometr - co to jest?

Urządzeniem pomagającym w zmierzeniu poziomu wilgotności powietrza w domu jest higrometr. Za jego pomocą weryfikuje się zawartość pary wodnej w powietrzu, a wynik podawany jest w procentach. Dzięki temu domownicy z dużo większą precyzją są w stanie określić, czy w danym pomieszczeniu udało im się zadbać o optymalną wilgotność. Dodatkowym wsparciem w pomiarach okazują się klasyczne termometry wewnętrzne. 


Domowe sposoby na wilgotne powietrze w domu 

Dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Jednym z nich jest m.in. napełnienie garnka lub innego pojemnika wodą, a następnie ustawienie go w pobliżu źródła ciepła. Dzięki temu woda będzie parowała, a wilgotność systematycznie wzrastała. Jeszcze innym domowym sposobem jest namoczenie ręczników w wodzie (z/lub bez dodatku oleju zapachowego) i umieszczenie ich na grzejnikach. Metodę tego typu stosuje się w mieszkaniach i domach, gdzie nie ma małych dzieci. Wszystko dlatego, ze ciężka para wodna powstała w ten sposób, może negatywnie wpływać na młody i rozwijający się układ oddechowy. Inne metody nawilżania powietrza to m.in.: rozwieszenie mokrego prania, czy też posiadanie kwiatów doniczkowych o dużych liściach. 

Jakie urządzenia pomogą w zadbaniu o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu?

Nieocenionym wsparciem w dbałości o prawidłowy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu są nawilżacze powietrza. Można je wykorzystywać z powodzeniem przez cały rok, jednak największe korzyści przynoszą zazwyczaj w okresie zimowym. To wtedy powietrze w naszych wnętrzach jest najbardziej suche, a wpływ na to ma stosowanie systemu ogrzewania z kaloryferami. Wśród nawilżaczy powietrza wyróżnia się: parowe, ultradźwiękowe i ewaporyjne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto zapoznać się ze specyfiką ich użytkowania i danymi technicznymi jeszcze przed zakupem. Pamiętaj również o tym, aby moc urządzenia dopasować do kubatury pomieszczenia, w którym będzie użytkowane. Alternatywą mogą być nowoczesne klimatyzacje, które posiadają również funkcję nawilżania powietrza oraz filtracji powietrza z drobinek pyłków i kurzu.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl