Jakie należy spełniać warunki techniczne przy budowie domu?

Budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie, które musi być starannie zaplanowane i przygotowane.

Inwestor pod uwagę musi wziąć wiele czynników, a także wypełnić szereg formalności administracyjnych. Wszystko po to, aby budowa była prowadzona zgodnie z obowiązującym prawem, a także z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Z tego tekstu dowiesz się, jakie podstawowe warunki techniczne musisz spełnić przy budowie domu.

Czym są warunki techniczne przy budowie domu?

Warunki techniczne przy budowie domu to szereg zapisów prawnych i wymogów, dotyczących technicznych aspektów budowy domu. Przepisy te zapisane są m.in. w Prawie Budowlanym, czy też w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 24.04.2012 roku. Ten dokument reguluje bezpośrednio formę projektu budowlanego oraz jego zakres. Wprowadzane nowelizacje sprawiły, że polskie przepisy są w stu procentach zgodne z dyrektywą podpisaną członków Unii Europejskiej. Zmiany w zakresie obowiązujących warunków technicznych mają na celu doprowadzenie do budowy bardziej ekologicznych i energooszczędnych obiektów mieszkalnych.

Jakich dokumentów potrzebujesz przed rozpoczęciem inwestycji?

Wydaje się, że najbardziej czasochłonnym etapem budowy domu jest ten, który ma miejsce jeszcze przed wbiciem pierwszej łopaty w grunt. Dotyczy on niezbędnych dokumentów, które należy przygotować oraz pozwoleń, które należy uzyskać.

Zanim rozpoczniesz właściwą inwestycję, musisz przygotować taką dokumentację jak:

  • wyrys i wypis z MPZP;
  • oświadczenie (lub warunki) o możliwości przyłączenia do sieci infrastruktury;
  • mapę zasadniczą do celów projektowych;
  • projekt budowlany;
  • zezwolenie na lokalizację zjazdu z drogi publicznej;
  • zgłoszenie lub pozwolenie na budowę;
  • opinię geotechniczną;
  • dziennik budowy;
  • oświadczenie kierownika budowy;
  • zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych na gruncie.



W określonych przypadkach niezbędne są jeszcze: decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej oraz zgoda na odstępstwo od przepisów. Ze względu na mnogość obowiązków administracyjnych, w zakresie przygotowania inwestycji warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów. Przełoży się to na skrócenie czasu inwestycji oraz zminimalizuje ryzyko występowania ewentualnych błędów projektowych

Dlaczego to takie ważne?

Prawidłowo poprowadzony proces jest niezwykle ważny. Wszystko po to, aby wybudowany budynek powstał zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz spełniał wymagania nadzoru budowlanego, a także wpisywał się w miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ten ostatni określa m.in. odległość domu od drogi, czy też od krańca działki itp. Pod uwagę należy wziąć obowiązujące przepisy, aby wybudowany budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się kontakt z urzędnikiem urzędu właściwego dla miejsca inwestycji. Dzięki temu uniknie się błędów i dokładnie spełni wszystkie warunki techniczne.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnikiOpracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl