rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Jakie zalety i wady ma dach kopertowy?

image

Wybierając projekt dachu, ma się do wyboru wiele wariantów. Jednym z popularnych i niewątpliwie efektownych rodzajów dachu, jest dach kopertowy. Wśród osób budujących dom jednorodzinny budzi on kontrowersje, gdyż ma wiele zalet, ale także i wad. Wybór należy więc pozostawić inwestorowi, jednak najpierw powinien on zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego rodzaju dachów.

 

Czym jest dach kopertowy?


By rozważyć wady i zalety dachu kopertowego, trzeba najpierw dobrze zrozumieć, co to za konstrukcja dachu. Jest to rozwiązanie bardzo często stosowane w budynkach parterowych. Taki dach ma aż 4 połacie, z których dwie układają się w kształt trójkąta, a dwie w kształt trapezu. Zazwyczaj są pochylone o ten sam kąt i są symetryczne. Szczytem konstrukcji jest kalenica, wzdłuż której ułożone są dwie połacie (w kształcie trapezu) i do której schodzą się dwie pozostałe (koniec kalenicy jest wierzchołkiem trójkąta bocznych połaci).  W dachach kopertowych stosuje się więźbę płatwiowo-kleszczową. Pokrycie dachu to najczęściej dachówka, choć nie ma przeciwwskazań, by wykorzystać też blachodachówkę. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że dachy kopertowe zazwyczaj mają stosunkowo mały kąt nachylenia, a nie każda dachówka jest dedykowana do takich rozwiązań. 

Wady dachu kopertowego

Pierwsza z wad dachu kopertowego wynika jego konstrukcji. Jest to dach czterospadowy, więc od razu zmniejsza powierzchnię użytkową poddasza. Duże skosy przy każdej ścian istotnie zmniejszają kubaturę budynku, a wymagane słupy podporowe kalenicy sprawiają, że trudno poddasze zaadaptować tak, by spełniało funkcje mieszkalne. Dom z takim dachem namiotowym w praktyce może mieć jedynie poddasze użytkowe, które można zagospodarować na schowek, ale nienadający się do codziennego użytku. Kolejną z bardzo ważnych wad jest cena takiego rozwiązania. Dachy kopertowe charakteryzują się dużym kosztem wykonania, w stosunku do dachów dwuspadowych. Wynika to z dwóch kwestii. Jedną z nich jest to, że wymaga on większych nakładów pracy, co potęguje koszty budowy dachu. Drugą zaś jest to, że przy budowie i montażu takiego dachu pojawia się dużo odpadów z materiałów, co sprawia, że trzeba ich kupić dużo więcej, a część nie zostanie wykorzystana.
 

Zalety dachu kopertowego

Kształt dachu kopertowego ma jednak też wiele zalet. Dla wielu osób jest bardziej estetyczny, choć to akurat pozostaje kwestią gustu. Największą zaletą jest o wiele większa sztywność dachu, w stosunku do innych form. To z kolei sprawia, że dachy kopertowe są o wiele bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Konstrukcja dachu kopertowego sprawia, że woda i śnieg są z nich świetnie odprowadzane, a jednocześnie pozostają one bardzo odporne na silne wiatry. Takie dachy są w stanie wytrzymać nawet wiatry o huraganowej charakterystyce.


 

Dach kopertowy – czy warto?

Analizując powyższe wady i zalety, trzeba powiedzieć, że nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na dach kopertowy. Jest to kwestia gustu, w kontekście walorów wizualnych, więc każdy musi zdecydować we własnym zakresie, a także określić, czy taki dach pasuje do danego projektu, co jest niezwykle ważne. To samo dotyczy kwestii finansowych – dach dwuspadowy będzie dużo tańszy, ale trudno określić o ile, nie mając dokładnego projektu. Zdecydowane najbardziej o dachu tego typu powinny pomyśleć osoby, które budują dom w regionach, w których często podmuchy wiatru są o wiele silniejsze. Biorąc pod uwagę dużo większą wytrzymałość, wyższa cena okazuje się wtedy uzasadniona.


Opracowanie redakcja : (D.L)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź