Materiały na ściany zewnętrzne

Ściany zewnętrzne we współczesnym budownictwie muszą sprostać wielu wymaganiom. Dlatego rynek materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest bardzo szeroki.


Ceramika tradycyjna

Ceramika tradycyjna to elementy wykonane z gliny poddanej odpowiedniej obróbce termicznej. Wyroby z ceramiki tradycyjnej są materiałami o niskiej nasiąkliwości, mrozoodporności i izolacyjności cieplnej. W celu ulepszenia właściwości izolacyjności cieplnej ceramiki tradycyjnej stosuje się elementy drążone, czyli takie, w których odpowiednio wyprofilowano otwory. Produkt ma lepsze właściwości izolacyjne jednak jest bardziej kruchy i mniej wytrzymały.

Ceramika poryzowana

Ceramika poryzowana powstaje na skutek zmieszania gliny i mączką drzewną lub trocinami. W wyniku obróbki termicznej trociny i mączka drzewna utleniają się, powstają wtedy pory, które zwiększają izolacyjność cieplną materiału przy jednoczesnym zmniejszeniu gęstości. Materiały z ceramiki poryzowanej przyjmują najczęściej kształt pustaka o szerokości 248 mm, wysokości 238 mm i długości zależnej od grubości ściany – 380, 440 oraz 500 mm.

Beton komórkowy

Beton komórkowy powstaje na skutek spienienia i obróbki termicznej masy złożonej z piasku i cementu. Bloczki z betonu komórkowego mają znacznie mniejszą gęstość (od 350 do 700 kg/m3) w porównaniu z betonem tradycyjnym (2400 kg/m3). Bloczki mają dobre właściwości izolacyjności cieplnej w skutek powstawania pustek powietrznych w procesie ich wytwarzania. Bloczki z betonu komórkowego wykonywane są w bardzo dokładny sposób, dzięki czemu odchylenia od przyjętych wymiarów są bardzo małe. Dzięki temu do murowania ścian z bloczków z betonu komórkowego stosuje się kleje cienkowarstwowe przez co ogranicza się powstawanie mostków termicznyczny.

Materiały wapienno-piaskowe

Materiały wykonane z wapna, piasku i wody nazywa się silikatami. Są to materiały ekologiczne i zdrowe dla człowieka. Do produkcji tych materiałów nie stosuje się żadnych domieszek i szkodliwych substancji. Duża gęstość wyrobów sylikatowych powoduje, że posiadają one wysoką wytrzymałość i twardość. Posiadają bardzo dobrą izolacyjność cieplną, akustyczną, są mrozoodporne i odporne na działanie ognia. Porowata struktura powoduje, że są paroprzepuszczalne, przez co zapewniają korzystny klimat w domu.


Keramzytobeton

Keramzyt to lekkie kruszywo sztuczne otrzymywane w procesie wypalania łatwo pęczniejących glin i iłów. Keramzyt dodaje się do mieszanki betonowej zamiast ciężkiego żwiru. Otrzymany materiał ma bardzo dobre właściwości izolacyjności cieplnej. Są paroprzepuszczalne, mrozoodporne i odporne na ogień.



Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl