Najlepsze rośliny i ryby do sadzawki

Wybór ryb i roślin do oczka wodnego, to podstawowa kwestia zaraz obok projektu sadzawki. Na jakie gatunki warto się zdecydować?


Ryby wybierane do stawu są zazwyczaj odmianami, które dobrze radzą sobie w polskim, chłodnym klimacie. Właściciele oczek wodnych chcąc nacieszyć się ich widokiem, często decydują się na barwne gatunki, które dobrze widać gołym okiem. Przed zakupem ryb warto jasno określić ile osobników oraz jakich gatunków chcemy mieć w swoim stawie. Nie kierujmy się jedynie ich atrakcyjnym wyglądem, ale przede wszystkim łatwością w pielęgnacji i dostosowaniem do polskiego klimatu. Takim osobnikom będziemy mogli zapewnić odpowiednie warunki hodowlane, a także nie włożyć dużej ilości czasu w dbanie o nie.


Gatunki, które są stosunkowo proste w utrzymaniu to: słonecznica, różanka, lin, tołpyga, strzebla potokowa, złota rybka (karaś złocisty), amur biały, jaź i karp. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na kondycję ryb – musimy mieć pewność, że kupujemy zdrowe osobniki. Dlatego przed ich wybraniem należy obejrzeć je w akwarium - sprawdźmy, czy nie występują objawy martwicy płetw lub chorób grzybicznych, a także zaobserwujmy w jakim stanie jest błona śluzowa, płetwy i oczy ryb. Po zakupie nie wpuszczajmy ich od razu do oczka wodnego. Najpierw włóżmy je do niego w worku foliowym, w którym były przewożone, aby temperatura wody zrównała się z temperaturą w środku, a następnie wpuśćmy je do stawu. W innym wypadku ryby będą mogły doznać szoku termicznego.


Kiedy mamy już wybrane gatunki ryb, przychodzi czas na dobór roślin do sadzawki. To właśnie one będą główną ozdobą oczka wodnego. Oprócz aspektów wizualnych powinniśmy wziąć pod uwagę również kwestię równowagi ekosystemu wewnątrz stawu. Z tego powodu konieczne jest wybranie odpowiednich gatunków roślin wód przybrzeżnych, wód płytkich (do 50 cm), wód głębokich (do 150 cm), strefy błotnej, produkujących tlen czy pływających. Rośliny powinny zajmować maksymalnie 1/3 powierzchni tafli wody. Brzeg stawu możemy obsadzić pałką wodną, niezapominajką, liliowcami czy pełnikami. Na powierzchni dobrze będą prezentować się pływające hiacynty wodne, osoki aloesowe i żabiścieki. Lilie wodne są najbardziej popularne, jeżeli chodzi o wody głębokie. Do tej grupy możemy również zaliczyć moczarkę kanadyjską i grążel żółty. W przypadku wód płytkich dobrze sprawdzi się pałka wodna, kosaciec żółty czy miniaturowe lilie wodne. Gatunkami występującymi w strefie bagiennej są babki wodne, jaskry wielkie, kaczeńce, krwawnice pospolite czy niezapominajki błotne.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.