Dom pasywny vs dom tradycyjny – koszty budowy i eksploatacji

Wiele osób zastanawia się nad tym, o ile różnią się koszty budowy i eksploatacji domów wykonanych w różnych technologiach. Pod uwagę bierzemy przede wszystkim domy tradycyjne oraz nowoczesne domy pasywne. W tych drugich korzysta się z szeregu udogodnień i nowych technologii, które ograniczają zapotrzebowanie nieruchomości na energię z zewnątrz. Sprawdźmy, o ile różnią się koszty budowy danego typu domy i ile kosztuje jego eksploatacja. 

Jak kształtują się koszty budowy domu tradycyjnego i pasywnego?

Ze względu na rygorystyczne wymogi budownictwa pasywnego, tego typu nieruchomości muszą powstawać z lepszej jakości materiałów. Pod uwagę bierze się nie tylko ich parametry techniczne, ale również wpływ na ekologię. To sprawia, że zakup materiałów i budowa domu pasywnego jest odpowiednio droższa od postawienia nieruchomości w oparciu o tradycyjne metody budowlane.

W obszarze elementów konstrukcyjnych największe różnice kosztów występują przy:

  • fundamentach;
  • izolacji;
  • stolarce okienno-drzwiowej;
  • zadaszeniu;
  • ścianach działowych.

Kolejne różnice w kosztach związane są z montażem rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii, w tym m.in. fotowoltaiki. Przy budownictwie pasywnym rekomenduje się także zakup wentylacji z systemem rekuperacji. Tu różnica w kosztach to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Biorąc to wszystko pod uwagę, różnica w kosztach budowy przy zachowaniu jednakowych gabarytów domu może wynosić nawet do 40%. Oczywiście zależy to od jakości wybranych materiałów budowlanych oraz aktualnych cen rynkowych. Standardowo dom pasywny jest droższy w budowie o około 25-40%. 

Porównanie kosztów eksploatacji

Oczywiście koszty budowy to tylko jeden z aspektów. Pod uwagę warto wziąć również koszty związane z eksploatacją nieruchomości. Tu od razu widać przewagę budownictwa pasywnego. Utrzymanie tego typu domu jest odpowiednio tańsze. Jest to związane z tym, że domy pasywne mają niższe zapotrzebowanie na energię, a znaczną ją część produkują we własnym zakresie. Pozwala to wygenerować oszczędności roczne nawet na poziomie dochodzącym do kilku tysięcy złotych lub więcej. Oczywiście zależy to od udziału odnawialnych źródeł energii oraz realnego zapotrzebowania domowników. Przyjmuje się, że koszty eksploatacji domu pasywnego są o tyle niższe, że różnica w cenie budowy domu zwraca się już po 10-15 latach. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej warto dokonać dokładnej analizy i skonsultować się z architektem. Doświadczony ekspert będzie w stanie określić rzeczywistą różnicę w koszcie budowy domu tradycyjnego oraz pasywnego. Dane te pozwolą na podjęcie odpowiedniej decyzji, która uwzględni realne potrzeby inwestora, wymagania środowiskowe oraz budżet, jakim dysponuje.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl