Procedura uzyskania dopłaty NFOŚiGW

Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje inwestorom dofinansowanie na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego.

Jednak aby je otrzymać, trzeba spełnić szereg warunków oraz przejść przez odpowiednią procedurę.

Program dofinansowania budownictwa energooszczędnego wprowadzany przez NFOŚiGW w ramach programu „Efektywne wykorzystanie energii” ma na celu propagowanie oszczędzania energii.

Jego głównym celem jest jak największe zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie emisji CO2 do atmosfery.

Program dotyczy zarówno dotacji na budowę domu, jak i jego zakup. Możliwe jest także otrzymanie dofinansowania na zakup mieszkania od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Program zakłada dotację w wysokości 30 000 zł brutto na budowę domu energooszczędnego, dla którego określono zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną na poziomie 40 kWh/ (m2*rok). W przypadku budynku pasywnego, zapotrzebowanie na energię pierwotną na poziomie 15 kWh / (m2*rok) dofinansowanie wynosi 50 000,00 zł brutto. Program przeznaczony jest dla osób fizycznych, które uzyskały prawomocną decyzję zezwalającą na budowę oraz są prawnie upoważnieni do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.

Procedura ubiegania się o dopłatę

Aby ubiegać się o dotację, w pierwszej kolejności należy przygotować projekt budowlany, który będzie spełniał wytyczne NFOŚiGW. Zgodność dokumentu zostanie sprawdzona przez weryfikatora, a jeśli nie stwierdzi on żadnych uwag, inwestor powinien podpisać umowę z wykonawcą, a następnie złożyć wniosek o kredyt z dotacją do odpowiedniego banku. Do wniosku należy dołączyć projekt budowlany, charakterystykę energetyczną budynku, potwierdzenie weryfikacji NFOŚiGW, pozwolenie na budowę, a także potwierdzenie dysponowania obiektem.

Po złożeniu dokumentów następuje zawarcie umowy kredytu z dotacją, co oznacza możliwość rozpoczęcia prac, a po ich zakończeniu odbiór nieruchomości. Weryfikator NFOŚiGW musi ponownie potwierdzić, czy osiągnięty został ustalony standard energetyczny budynku. Jeśli obiekt przejdzie weryfikację pomyślnie, w tym momencie inwestor występuje do banku o dotację. Wśród dokumentów musi znaleźć się protokół odbioru, świadectwo energetyczne, potwierdzenie osiągniętego standardu energetycznego, pozwolenia na użytkowanie oraz wypis z księgi wieczystej. Następnie należy wystąpić o dofinansowanie do NFOŚiGW, które w pierwszej kolejności sprawdza poprawność obiektu, po czym przekazuje dotację do banku. W tym momencie dochodzi do pomniejszenia kredytu o kwotę uzyskanego dofinansowania.

Lista banków współpracujących z NFOŚiGW

Obecnie kredytu z dotacją udzielają następujące banki, współpracujące z NFOŚiGW: Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB-Bank S.A., Getin Noble Bank S.A., Deutsche Bank PBC S.A. oraz Bank Zachodni WBK S.A.

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnik

Opracowanie redakcja (K.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.