Program dopłat do budynków pasywnych

Inwestorzy, którzy zdecydowali się na budowę domu pasywnego, mogą ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na czym ono polega?

Program dopłat przygotowany przez NFOŚiGW ma na celu przygotowanie inwestorów, projektantów, producentów materiałów budowlanych oraz wykonawców do wymagań Dyrektywy Europejskiej, która zobowiązuje państwa członkowskie do doprowadzenia do tego, aby od początku 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Program ma na celu propagowanie oszczędzania energii, a w efekcie zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie emisji CO2 do atmosfery.

Dofinansowanie dla budowy budynku pasywnego, dla którego określono zapotrzebowanie na tzw. energię pierwotną na poziomie 15 kWh/(m2*rok) wynosi 50 000,00 zł brutto. Aby uzyskać dofinansowanie NFOŚiGW, należy przygotować odpowiednią dokumentację, a następnie krok po kroku przejść przez odpowiednie postępowanie.

Dotacja ma formę częściowej spłaty kredytu bankowego zaciągniętego na inwestycję. Wypłacana jest ona na konto kredytowe po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek.

Każdy budynek realizowany w ramach programu Dopłat do kredytów na budowę domów pasywnych musi spełniać wymagania techniczne, które opierają się na ekspertyzie przygotowanej przez Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A. Szczegółowe wymagania dostępne na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Lista banków współpracujących z NFOŚiGW

Na chwilę obecną ofertą kredytu z dotacją dysponuje sześć banków, które nawiązały współpracę z NFOŚiGW w ramach programu „Dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych” i są to:

  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • Getin Noble Bank S.A.
  • Deutsche Bank PBC S.A.
  • Bank Zachodni WBK S.A.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja (K.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.