Certyfikat domu pasywnego to dokument, o którego uzyskanie mogą ubiegać się właściciele domów jednorodzinnych. Po przeprowadzonym audycie komisja opiniująca decyduje o tym, czy nieruchomość spełnia określone kryteria i może zostać zakwalifikowana jako pasywne. Stanie się tak wtedy, gdy dom będzie wykazywał bardzo niskie zapotrzebowanie na energię pozyskiwaną z zewnątrz. Pod uwagę bierze się również odpowiednią jakość powietrza w pomieszczeniach oraz łatwość utrzymania komfortu cieplnego w budynku przez okrągły rok. Jeżeli wszystko się zgadza, to dom uzyskuje certyfikat pasywności budynku.
O uzyskanie certyfikatu można ubiegać się w Instytucie Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego. Budynek jest weryfikowany przez specjalistów i musi spełniać rygorystyczne wytyczne wspomnianego instytutu. Podstawowe kryteria to:
Powyższe kryteria potwierdzają, że uzyskanie certyfikatu domu pasywnego nie jest proste i relatywnie mało nieruchomości klasyfikowanych jest jako pasywne. Z roku na roku ich odsetek w Polsce jednak wzrasta, co jest pozytywnym zjawiskiem.
Posiadanie certyfikatu domu pasywnego wiąże się z określonymi korzyściami dla właściciela. Przede wszystkim zyskuje on gwarancję tego, że nieruchomość powstała zgodnie z wcześniej przygotowanym projektem, najlepszą sztuką budowlaną oraz z wysokiej jakości materiałów. Certyfikat taki przydaje się także wtedy, gdy planujemy sprzedać dom. Domy pasywne są droższe od budynków energooszczędnych i budowanych w technologii tradycyjnej. Certyfikat potwierdza, że dany dom rzeczywiście jest pasywny, a nie tylko jest tak nazywany przez jego właściciela. To tylko wybrane korzyści związane z pozytywnym przejściem procesu certyfikacyjnego.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl