Normy i przepisy dla budownictwa pasywnego i energooszczędnego

Zmieniające się przepisy motywują nas do tego, aby inwestować w budynki w technologii pasywnej lub energooszczędnej. Oczywiście dużo łatwiej o uzyskanie tego drugiego standardu. Docelowo w obu przypadkach chodzi przede wszystkim o redukcję zużycia energii w trakcie eksploatacji nieruchomości. Przekłada się to na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu oraz na większą dbałość o środowisko naturalne. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są normy i przepisy dla budynków pasywnych i energooszczędnych. 

Klasy budynków w 2024 roku

Zanim przejdziemy do szczegółowych wytycznych budynków pasywnych i energooszczędnych, warto poznać obowiązujące od 2024 roku klasy budynków. W świadectwie charakterystyki energetycznej budynku podaje się oznaczenie literowe od A do G. Co ono oznacza? Szczegóły poniżej:

  • Klasa A+: budynek zużywa mniej energii, niż wytwarza
  • Klasa A: zużycie do 63 kWh/m2 na rok;
  • Klasa B: zużycie od 63 kWh/m2 do 157 kWh/m2 na rok;
  • Klasa C: zużycie od 157 kWh/m2 do 250 kWh/m2 na rok;
  • Klasa D: zużycie od 250 kWh/m2 do 344 kWh/m2 na rok;
  • klasa E: zużycie od 344 kWh/m2 do 438 kWh/m2 na rok;
  • klasa F: zużycie od 438 kWh/m2 do 531 kWh/m2 na rok;
  • klasa G: zużycie powyżej 531 kWh/m2 na rok.

Jakie są normy dla budownictwa energooszczędnego?

Dom energooszczędny do taki, którego roczne zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynku nie powinno przekraczać 70 kWh/m2 na rok. Oznacza te, że budynki te zaliczane są do najlepszych z klasy B. Aby osiągnąć takie wskaźniki, należy zadbać o staranne wykonanie budynku z wysokiej jakości materiałów. Ponadto obiekt powinien charakteryzować się dobrą izolacją oraz brakiem mostków termicznych. Wszystko po to, aby ograniczyć straty ciepła. Standardem staje się, że w obiektach tego typu inwestuje się w rozwiązania z sektora OZE, które ograniczają zużycie energii pierwotnej. 

Jakie są normy dla budownictwa pasywnego?

Budownictwo pasywne charakteryzuje się bardzo rygorystycznymi normami. W tym przypadku zapotrzebowanie obiektu na energię potrzebą do ogrzania nie może być wyższe niż 15 kWh/m2 na rok. Spełnienie tego wymogu jest bardzo trudne. Wymaga to od inwestora użycia najwyższej jakości materiałów budowlanych oraz wysokiej jakości rozwiązań z obszaru odnawialnych źródeł energii. W praktyce tego typu budynków w Polsce jest bardzo mało. Rozwój technologii oraz rosnąca dostępność wysokiej jakości rozwiązań powinny sprawić, że z roku na rok ich liczba powinna wzrastać. Inwestowanie w domy o podwyższonym standardzie energetycznym jest uzasadnione ze względu na ponoszone wydatki na utrzymanie nieruchomości oraz na poprawę komfortu codziennego życia domowników.


Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl