rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Działka, a projekt domu

image

Usytuowanie domu na działce ma ogromne znaczenie dla domu energooszczędnego. Dlatego projektanci polecają wybór posesji z wjazdem od północy. Co jeśli nasza działka nie posiada wjazdu z tej mniej słonecznej strony? Jak w takim przypadku zaplanować wnętrza domu?

 

Architekci uważają, że najlepszą stroną dla wjazdu na działkę jest północ lub wschód. Taki układ pozwala na swobodne zaplanowanie przestrzeni domu tak, aby cieszyć się naturalnym światłem słonecznym, dopasowanym do poszczególnych pomieszczeń. Oczywiście nie każda działka posiada wjazd od północy i z myślą o takich posesjach powstał szeroki wybór projektów dedykowanych działkom z wjazdem usytuowanym od zachodu lub południa.

 

Wjazd od północy lub od wschodu

Niewątpliwie dom z wjazdem od północy lub ewentualnie wschodu to na najbardziej optymalne rozwiązanie. Dzięki temu okno naszej kuchni będzie wychodzi na podjazd i drogę, a jej wnętrze nie będzie się nadmiernie nagrzewać. Od tej strony idealnie sprawdzą się też pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia, garderoba, a także garaż. Jednocześnie pozwala to na umieszczenie salonu, sypialni czy gabinetu po drugiej – południowej stronie, co zapewni doskonałe oświetlenie oraz dogrzanie tych pomieszczeń.

W przypadku wjazdu od strony wschodniej, dla lepszego rozmieszczenia wnętrz możemy zdecydować się na projekt domu z wejściem z boku budynku, od strony północnej. Po wschodniej stronie domu dobrze sprawdzają się takie pomieszczenia jak sypialnia czy jadalnia.

 

Wjazd od południa lub od zachodu

Działka z wjazdem od strony południowej lub zachodniej wydaje się najlepszą opcją, jednak odpowiednie zagospodarowanie wnętrza pozwoli cieszyć się funkcjonalnym i słonecznym domem. W tym przypadku, podążając za słońcem, od strony południowej powinien znaleźć się salon, ewentualnie jadalnia. Warto pomyśleć o tarasie lub werandzie od strony wjazdu. W słoneczne dni będzie idealnym miejscem wypoczynku. Wejście do domu możemy zlokalizować po stronie wschodniej, a kuchnię od północy.

Strona zachodnia może wydawać się równie problematyczna, jednak można rozwiązać to umieszczając dom prostopadle do drogi. Wejście do budynku może znaleźć się wtedy od strony północnej, a garaż i pomieszczenia gospodarcze od zachodu.

 

Źródło:
 

http://muratordom.pl/eksperci/pytania/dom-wzgledem-stron-swiata/27187/

http://www.budujemydom.pl/dzialka/540-polozenie-dzialki-i-projektowanego-domu-wzgledem-stron-swiata


Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Jak prowadzić dziennik budowy?
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają
Dobry montaż. Z korzyścią dla klimatu i kieszeni

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Produkty
dodaj+ «»