rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Strony świata, a wybór działki

image

Ideą domu energooszczędnego jest jak najlepsze zabezpieczenie go przed utratą ciepła, korzystając przy tym z czynników naturalnych, wspomagających ekonomiczność i ekologiczność budynku. Niewątpliwie jednym ze sposobów jest odpowiednie usytuowanie domu względem stron świata. Należy o tym pomyśleć już na etapie wyboru działki.

Usytuowanie domu na działce, zgodnie ze stronami świata, ma ogromne znaczenie w oświetleniu i ogrzewaniu budynku. Najlepszym rozwiązaniem, które najczęściej polecają projektanci, jest działka z wjazdem od północy. Dzięki temu pomieszczenia dzienne, takie jak salon czy pokój dziecka, które potrzebują najwięcej nasłonecznienia znajdą się z tyłu domu – od strony południowej.

Północ-południe

Maksymalne wykorzystanie energii słonecznej w salonie od strony południowej z pewnością wspomogą duże przeszklenia, np. w postaci przesuwanych drzwi balkonowych. Zapewnimy tym samym naturalne oświetlenie pokoju do długich godzin popołudniowych oraz dodatkowe docieplenie wnętrza. Po drugiej stronie domu, czyli tej najmniej nasłonecznionej ze względów cieplnych warto zastosować okna o standardowych lub mniejszych rozmiarach z podwyższoną izolacyjnością termiczną. Jeśli chodzi o pomieszczenia po tej stronie budynku to od północy doskonale sprawdzi się np. kuchnia, co uchroni ją przed nadmiernym nagrzaniem latem, a także pomieszczenia gospodarcze nie wymagające światła naturalnego, czyli spiżarnia, kotłownia lub pralnia. Dla tych, którzy nie lubią porannej pobudki w postaci promieni słonecznych wschód to doskonała lokalizacja dla sypialni.

Wschód-zachód

Domownicy, którym słońce od samego rana dodaje energii i pozytywnego nastawienia powinni umieścić sypialnie od strony wschodniej. To także idealne miejsca na gabinet, który w godzinach porannych będzie dobrze oświetlony. Zachód to dobra strona dla łazienki, pomieszczeń gospodarczych czy garderoby. Od tej strony, gdzie słońce pojawi się dopiero popołudniu możemy umieścić także jadalnię, szczególnie gdy korzystamy z niej tylko przy okazji większych uroczystości lub pokój gościnny.

Źródło:
http://termodom.pl/termodompasywny/co_to_jest_dom_pasywny_/szukamy_dzialki__wybieramy_projekt
Opracowanie redakcja (K.K.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.KONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: +48 42 653-57 03
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Jak prowadzić dziennik budowy?
Odpowiedzialne projektowanie. Jak tworzyć obiekty przyjazne użytkownikom na co dzień i w obliczu ekstremum? Eksperci odpowiadają
Dobry montaż. Z korzyścią dla klimatu i kieszeni

Katalog Firm

 • Konbet Poznań

  KONBET POZNAŃ -jesteśmy  liderem wśród producentów system&…
  Konbet Poznań
 • Florian Centrum

  Historia naszej firmy rozpoczęła się w 1996 roku w Kutnie. Nazwą i działalnoś…
  Florian Centrum
 • Rawlplug

  Rawlplug jest dystrybutorem wysokiej jakości zamocowań budowlanych, element&o…
  Rawlplug

Produkty
dodaj+ «»