Do czego przydaje się ziemianka?

Ziemianka jest to piwniczka zakopana w ziemi. Może być zlokalizowana w ogrodzie, nie stanowi części domu. Służy głównie do przechowywania w niej żywności. Taka konstrukcja znana jest już od setek lat.


Do jej największych zalet możemy zaliczyć to, że podstawową żywność można przechowywać w niej z powodzeniem nawet do 6 miesięcy. Okres ten sięga do 12 miesięcy w przypadku warzyw korzeniowych. Doskonałym pomysłem jest połączenie ogródka z grządkami warzywnymi wraz z ziemianką – pozwoli ono na cieszenie się własnymi warzywami przez cały rok. Krótszy okres przechowywania mają owoce. Ogrodowa piwniczka to również doskonałe zastępstwo dla tradycyjnej spiżarni zlokalizowanej w domu. Z powodzeniem możemy przetrzymywać w niej zapasy żywności i przetwory. Ziemianka dobrze sprawdzi się jako miejsce do przechowywania wina czy piwa, posłuży jako pomieszczenie gospodarcze lub techniczne. Niektórzy traktują ją jako schron przydomowy, który zostanie wykorzystany w trakcie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w postaci np. huraganu czy silnej wichury.


Budowa piwniczki ogrodowej nie jest zbyt skomplikowana. Wymaga jednak dokładnego rozplanowania prac oraz zastosowania sprawdzonych materiałów budowlanych, dzięki czemu konstrukcja będzie stabilna i posłuży nam przez wiele lat. Koszt budowy piwniczki ogrodowej nie powinien zbytnio nadszarpnąć rodzinnego budżetu, dlatego warto zastanowić się nad tą opcją, zwłaszcza jeżeli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i hodujemy wiele warzyw w swoim ogrodzie. Tradycyjna ziemianka nie musi być surowym oraz nudnym wizualnie budynkiem. Można pokusić się o wykończenie jej cegłą, a także kaflami. Taki zabieg sprawi, iż zyska charakter klimatycznej piwnicy. Ziemianka to również bardzo ciekawy element dekoracyjny na działce, który z pewnością doda jej wiele uroku. Zwłaszcza jeżeli piwniczka zostanie odpowiednio wyeksponowana poprzez obsadzenie bylinami, pnączami lub niewielkimi krzewami.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.