Jak działa instalacja automatycznego nawodnienia ogrodu?

Główną zaletą instalacji automatycznego nawodnienia ogrodu jest to, że pozwala ona na optymalne dozowanie wody w zależności od potrzeb roślin, a także na realne oszczędności w jej zużyciu. Sama budowa systemu nawadniającego nie jest tania, ale pozwala na późniejsze minimalizowanie wydatków, a także zmniejszenie ilości czasu poświęcanej na podlewanie ogrodu np. za pomocą tradycyjnego węża.


Cała instalacja automatycznego nawadniania składa się z kilku elementów: studzienki rozdzielczej, linii nawadniających, końcówek do nawadniania, sterownika, czujników deszczu i wilgotności gleby. Studzienka rozdzielcza jest plastikową skrzynką, którą lokalizuje się w centralnym punkcie ogrodu. Do niej doprowadza się rurę od ujęcia wody, a także rozdzielacz na poszczególne sekcje. Każda z nich posiada osobny elektrozawór, dzięki czemu mogą być otwierane i zamykane indywidualnie. Cały system połączony jest liniami nawadniającymi w postaci elastycznych rur polietylenowych o średnicy dobranej do długości linii. Są one skręcone z końcówkami odpowiednimi złączkami. Same końcówki lokalizowane są w optymalnym położeniu względem roślin, tak aby dozować im odpowiednią ilość wody.

Elektroniczna część układu – sterownik - urządzenie, za pomocą którego możemy zaprogramować godziny otwarcia lub zamknięcia poszczególnych sekcji. Zazwyczaj umieszcza się go na ścianie domu i jest zasilany prądem. Czujniki deszczu oraz wilgotności gleby to inteligentne urządzenia, które blokują nawadnianie ogrodu, jeżeli padał deszcz, przestał padać lub ziemia jest odpowiednio wilgotna. Takie rozwiązania pozwalają na realne oszczędności w przypadku zużycia wody, a dodatkowo oszczędzają nasz czas – nie musimy martwić się o podlewanie roślin. Zautomatyzowane systemy do podlewania możemy z powodzeniem montować zarówno w nowo zakładanych ogrodach, jak i już istniejących. Prawidłowo wykonana i zaprogramowana instalacja automatycznego nawodnienia ogrodu działa praktycznie bez obsługowo. Pozwala ona na odpowiednie zraszanie roślin w zależności od ich potrzeb, a także na optymalne zużycie wody w tym celu.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.