Jak walczyć z mszycami?

Mszyce są to niewielkie owady, mierzące od 2 do 5 mm, które mogą zasiedlić niemal każdy gatunek roślin. W sezonie wegetacyjnym może nagle pojawić się ich ogromna ilość, która będzie niszczyć kwiaty czy warzywa poprzez wysysanie ich soku, oblepianie spadzią liści i pędów, a także roznoszenie wirusów oraz zarażanie innych roślin. W efekcie tych działań może dojść do zahamowania wzrostu, zniekształcenia pędów, a także spadku ilości plonu. Mszyce są bardzo szkodliwymi owadami.


Lokalizacja kolonii mszyc będzie pierwszym krokiem do ich zwalczenia. W pierwszej fazie można usuwać ręcznie owady lub spłukiwać je silnym strumieniem wody, jednak na dłuższą metę są to mało skuteczne metody. Chcąc z nimi walczyć, możemy sięgnąć po gotowe preparaty lub domowe sposoby. Mniej inwazyjną metodą będzie zasadzenie roślin, które odstraszają ten typ owadów. Jest to np. lawenda, czosnek, mięta, anyż, kolendra, petunia. Roztwory z nich również mogą posłużyć jako środek do spryskiwania przeciw mszycom. Podobnie jak odwar z wrotyczu, napar z pędów krwawnika czy gnojówka z pokrzywy zwyczajnej.


Dobrym sposobem będzie zaproszenie do ogrodu naturalnych wrogów mszyc, czyli biedronek, mszycojadów czy błonówek. Chcąc osiągnąć ten efekt, należy zasadzić rośliny miododajne i kwitnące. Skuteczne może okazać się opryskanie rabatki roztworem z wody i szarego mydła. Sprawdzi się również przemywanie liści roślin wodą z płynem do naczyń, jednak jest to bardzo pracochłonna metoda. Jeżeli naturalne sposoby na szkodniki nie zadziałają, wtedy można sięgnąć po chemiczne. Skuteczne w zwalczaniu mszyc są środku takie jak: Agricolle, Atelic 500 S.C., Afidol AL. ABC na mszyce oraz wiele innych. Zachowajmy jednak ostrożność przy stosowaniu tego typu preparatów chemicznych, które dla innych zwierząt i owadów również mogą okazać się toksyczne.

Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.