Basen ogrodowy – wyposażenie

Niezależnie od wybranego rodzaju niecki basenowej należy zadbać o czystość wody.


Basen należy wyposażyć w przykrycie, które będzie zabezpieczało wodę przed zanieczyszczeniami. Przykrycie może mieć postać plandeki naciąganej na konstrukcję basenu lub przezroczystej konstrukcji o zróżnicowanej wysokości pozwalającej na przykład na kąpiel zimą, gdyż takie zadaszenie basenu powoduje pełne oddzielenie przestrzeni basenu od czynników atmosferycznych. Mając na uwadze czystość wody trzeba wyposażyć basen w zestaw pomp filtrujących, elementy obiegu wody (np. skimmer, który prócz oczyszczania wody zbiera liście i owady), odpływ denny, który poprawia filtrację basenu i pełni funkcję spustu wody.


Oświetlenie podwodne basenu, które składa się z specjalnych lamp montowanych na ścianach basenu podświetlając basen daje świetny efekt podczas używania basenu po zmierzchu i tworzy niepowtarzalny klimat w ogrodzie. Kolejnym dodatkowym elementem wyposażenia basenu ogrodowego jest urządzenie wytwarzające silny strumień wody, dzięki któremu można pływać w miejscu. Takim urządzeniem jest przeciwprąd, który składa się z dwóch elementów – dyszy strumieniowej, która montowana jest w ścianie basenu oraz wysokowydajnej pompy montowanej w pobliżu basenu. Najpopularniejszym sposobem podgrzewania wody basenowej jest instalowanie powietrznej pompy ciepła. Rozwiązanie to jest ekonomiczne i praktyczne, gdyż daje użytkownikowi możliwość ciągłego podgrzewania wody (nawet w nocy lub pochmurne dni). Innym rozwiązaniem podgrzewania wody basenowej jest zastosowanie wymiennika ciepła podłączonego do domowej instalacji.


Podgrzewanie wody basenowej wydłuża okres korzystania z basenu ogrodowego nawet do 4 miesięcy. A przy jednoczesnym podgrzewaniu wody basenowej i zastosowaniu odpowiedniego zadaszenia okres użytkowania basenu można wydłużyć do 8 miesięcy.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.K.)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl