Jak samemu zbudować szklarnię?

Koszt własnoręcznego postawienia szklarni to około 2300-2500 zł, jeżeli nasza konstrukcja ma wymiary 2x3m i zaopatrujemy się w popularnych marketach budowlanych. Nakład czasowy to kilka dni pracy.


Od czego zacząć budowę? Pierwszym aspektem jest lokalizacja szklarni – najlepiej w południowej części działki, zlokalizowana dłuższym bokiem ze wschodu na zachód, dzięki czemu zadbamy o jej odpowiednie doświetlenie. Kolejną kwestią jest fundamentowanie. Sam obiekt nie wymaga budowania fundamentów – wystarczy wypoziomowany grunt i metalowe podłoże, na którym stanie konstrukcja. Jeżeli warunki działki nie pozwalają na takie rozwiązanie lub chcemy wybudować szklarnię na długie lata, to można pokusić się o zbudowanie fundamentu. Można wykonać go na dwa sposoby – wykorzystując płyty fundamentowe wzmocnione słupami lub po prostu wylewając beton. W przypadku szklarni wystarczy 15 cm szerokości fundamentu, aby nadać jej stabilność.


Konstrukcję można wykonać z drewna, aluminium lub ze stali. To już zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz upodobań. Najpopularniejsze są szklarnie aluminiowe do samodzielnego montażu. Decydując się na metalowe rozwiązanie, należy zakonserwować stelaż specjalną farbą, tym samym chroniąc elementy przed rdzewieniem. Wybierając drewno – impregnujemy je odpowiednim preparatem, dzięki czemu konstrukcja staje się znacznie trwalsza. Ważne, aby obiekt był odpowiednio wysoki, co umożliwi swobodne poruszanie się w nim. Wewnątrz należy zaplanować miejsce na grządki, regały, doniczki, a także miejsce na narzędzia ogrodnicze.


Przeszklenie zazwyczaj wykonywane jest ze szkła ogrodniczego posiadającego optymalny współczynnik przenikania promieni słonecznych. Pod elementy szklane kładzie się plastikowe podkładki, a całość łączona jest silikonem. Ważne, aby zrobić otwieralne okna dachowe w konstrukcji, które pozwolą na regularne wietrzenie szklarni. Drzwi można umieścić centralnie na wejściu lub z boku, w zależności od wybranego układu obiektu. Dach musi być pod kątem od 25 do 35o. Istotne jest zabezpieczenie szklarni przed nadmiernym nagrzewaniem oraz wychładzaniem. Dlatego montuje się w niej żaluzje przeciwsłoneczne, a także ogrzewanie. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie gazowe lub elektryczne, pozwoli nam ono na uniknięcie przemarzania roślin zimą. Tak wykonana szklarnia będzie nie tylko dobrze spełniała swoją rolę, ale będzie stabilną konstrukcją, która posłuży nam do uprawy kwiatów i warzyw jeszcze przez wiele lat.


Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie: Marta Lichaj

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.