Wiele osób nie do końca wie, jakie są zadania tej instytucji i kiedy kontakt z nią należy do naszych obowiązków. Z tego tekstu dowiesz się, czym właściwie zajmuje się Nadzór Budowlany, jakie są jego zadania i kompetencje, a także, kiedy powinno zgłosić się do urzędnika.
Zgodnie z polskimi przepisami za nadzór budowlany w Polsce odpowiada kilka instytucji. To:
Już po tym podziale można uświadomić sobie, za co odpowiadają poszczególne jednostki. Im większy obszar zarządzania, tym większe są kompetencje danej instytucji. Jako inwestor najczęściej zobowiązany jesteś do kontaktu z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego właściwym dla lokalizacji prowadzonej lub planowanej inwestycji.
Instytucje zajmujące się nadzorem budowalnym w Polsce mają wiele zadań. Do ich podstawowych kompetencji należą:
Ponadto urzędnicy nadzoru budowlanego zajmują się samowolą budowlaną, a także zgłoszeniami dotyczącymi ewentualny zastrzeżeń co do prowadzenia inwestycji budowlanych lub działań, które mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu obiektów budowlanych.
Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego, to podstawowym kontaktem dla Ciebie będzie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Obecnie ma szerokie kompetencje, które warunkowane są w przepisach ustawy Prawo Budowlane. Szczegóły zawarte są w art. 83 ust. 1. Zgodnie z nim urzędnicy PINB to pierwsza instancja we wszystkich sprawach związanych z nadzorem budowlanym, o ile wyraźnie nie jest wskazane, że powinny zajmować się nimi inne organy. Ponadto PINB odpowiada także za administrację w obszarze budownictwa w powiecie, gdzie jego kompetencje uzupełniają się z zadaniami starosty. To podstawowe informacje, które warto wiedzieć o nadzorze budowlanym w Polsce. W przypadku pytań lub wątpliwości warto bezpośrednio kontaktować się ze specjalistą, lub z urzędnikiem właściwej jednostki.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja: (S.W)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl