Perspektywy zatrudnienia w OZE w Polsce

Perspektywy zatrudnienia w OZE w Polsce.

Rozwój elektroenergetyki opartej na odnawialnych źródłach energii (OZE) jest w Polsce prawie na samym początku. Presja Unii Europejskiej na nisko emisyjną politykę energetyczną sprawi, iż w naszym kraju nastąpi wzrost liczby instalacji do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Pociągnie to za sobą konieczność zatrudnienia specjalistów, zarówno fachowców - inżynierów, jak również specjalistów od zarządzania projektami w dziedzinie OZE. Chociaż rozwój samego sektora OZE, jak również związanego z nim rynku pracy jest z pewnością perspektywiczny, to z uwagi na jego wczesną fazę w naszym kraju, trudno jest go trafnie oszacować. Greenpeace Polska w swoim raporcie „Pracując dla klimatu. Zielone miejsca pracy w Polsce” takich szacunków dokonał. Z uwagi na w miarę kompleksowe opracowanie tematu, szacunki te są warte przytoczenia.

Wspomniany raport przygotowano w oparciu o dwa scenariusze:

  • prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię, którą przedstawiono jako załącznik do dokumentu rządowego Polityka energetyczna Polski do 2030 roku (PEP-2030),
  • scenariusz wykorzystania w Polsce potencjału odnawianych źródeł energii i efektywności energetycznej - raport [R]ewolucja Energetyczna dla Polski. Scenariusz długookresowego zaopatrzenia Polski w czyste nośniki energii, przygotowanego na zlecenie Greenpeace Polska przez Instytut Energetyki Odnawialnej wraz z Instytutem Badań Kosmicznych i Termodynamiki Technicznej DLR w Stuttgarcie.



Przy założeniu, że w Polsce rozpocznie się produkcja urządzeń do wytwarzania energii z wiatru, w oparciu o scenariusz PEP-2030, przewiduje się powstanie ponad 76 tys. miejsc pracy w sektorze elektroenergetycznym do roku 2010. Liczba ta wzrasta o 10 tys. do roku 2020 i o 25 tys. do roku 2030. Do roku 2020 największe zatrudnienie prognozowane jest w związku z produkcją energii elektrycznej z węgla, jednak w roku 2030 najwięcej miejsc pracy powstanie w sektorze produkcji energii elektrycznej z biomasy. W oparciu o scenariusz [R]ewolucji energetycznej, i przy założeniu krajowej produkcji urządzeń do wytwarzania energii z wiatru, prognozuje się, że w 2020 roku liczba miejsc pracy w sektorze elektroenergetyki zwiększy się do, 128 tys. i do ponad 153 tys. w roku 2030 (odpowiednio 42 tys. i 52 tys. więcej niż w prognozach opartych o scenariusz rządowy). Największa liczba miejsc pracy powstałaby w związku z produkcją energii elektrycznej z wiatru i z biomasy. W sektorze produkcji energii elektrycznej z biomasy (głównie biogazu) zatrudnienie znalazłoby ponad 60 tys. osób do roku 2020 i ponad 90 tys. osób do roku 2030. Liczba miejsc pracy w tym sektorze, prognozowana na podstawie PEP-2030 jest dwa razy mniejsza w każdym z analizowanych okresów. Przy założeniu, że w naszym kraju znacząco wzrośnie produkcja urządzeń do wytwarzania energii z wiatru, prognozuje się, że w sektorze energetyki wiatrowej powstanie niemalże 30 tys. miejsc pracy do roku 2020 i 45 tys. miejsc pracy do roku 2030 (czyli 3 razy więcej do roku 2020 i niemalże 6 razy więcej do roku 2030, niż w prognozie opartej o scenariusz rządowy). Z powodu prognozowanego dynamicznego wzrostu udziału energii elektrycznej pochodzącej z ogniw fotowoltaicznych po roku 2020, w tym samym okresie spodziewany jest znaczący wzrost liczby nowych miejsc w tym sektorze. Realizacja scenariusza [R]ewolucji energetycznej sprawiłaby, że zatrudnienie przy konstrukcji i instalacji paneli słonecznych znalazłoby niemalże 10 tys. osób do 2030 roku prawie 200 razy więcej niż w przypadku realizacji scenariusza PEP-2030.

Jednocześnie w scenariuszach zatrudnienia przygotowanych na podstawie [R]ewolucji energetycznej obserwuje się spadek liczby miejsc pracy w sektorach energetyki konwencjonalnej - przede wszystkim z powodu zmniejszonego wydobycia węgla kamiennego i brunatnego. Pomimo tego, wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii prowadzi do większego zatrudnienia w stosunku do prognozy sytuacji opartej na scenariuszu referencyjnym. Jest to związane z większą pracochłonnością produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Duże znaczenie ma tu pracochłonność polskiego rolnictwa, która jest w naszym kraju ponad dwa razy wyższa niż w innych sektorach gospodarki. Z przeprowadzonej analizy wynika także, że dynamiczny rozwój krajowej produkcji urządzeń do wytwarzania energii z wiatru mógłby skutkować znaczącym wzrostem zatrudnienia.

Z zaprezentowanych wyżej danych wynika jednoznacznie, iż sektor energetyki odnawialnej to perspektywiczna branża, jeśli chodzi o nowe miejsca pracy. Trzeba oczywiście zauważyć, iż wysoki wzrost zatrudnienia w sektorze energetyki OZE zakładany jest przez autorów tylko w przypadku realizacji scenariusza polityki energetycznej opracowanego przez nich samych. Może to budzić zastrzeżenia co do zaprezentowanych prognoz. Jednakże (o czym wspomniano wcześniej) presja UE na nisko emisyjną politykę energetyczną wymusi rozwój rynku OZE w Polsce. Dlatego też niezależnie od przyjętych założeń realizacji polityki energetycznej, rynek OZE będzie z pewnością rozwijał się dość dynamicznie. W rozwoju tym należy upatrywać wielu szans i perspektyw na zatrudnienie różnego rodzaju specjalistów i fachowców.

Bibliografia:

[1] Greenpeace Polska, Pracując dla klimatu, s. 10, www.greenpeace.org/poland/PageFiles/351912/pracujac-dla-klimatu.pdf data dostępu: 12.09.2014

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki


Opracowanie: mgr Adam Peryga.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.