Jak podaje autor najprawdopodobniej najwcześniej podanej definicji z (1988 r.) dr Wolfgang Feist - założyciel Instytutu Domu Pasywnego w Damstadt, [1] jest domem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza na poziomie (15 kWh/m2/rok), w którym komfort termiczny jest zapewniony przez pasywne źródła ciepła (czyli źródłem ciepła według tych założeń są mieszkańcy, urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne, a ponadto ciepło odzyskane z wentylacji) w ten sposób wg tych założeń nie potrzebuje on aktywnych systemów ogrzewania. Inaczej rozumując można taki dom nazwać domem samowystarczalnym/autonomicznym czyli takim, który nie potrzebuje dostarczania energii na potrzeby ogrzewania lub chłodzenia z zewnątrz lub brak jest aktywności w jej dostarczaniu, dlatego też stosuje się termin „pasywny” do określenia tego typu budynku. Termin „pasywny” określa również sposób wykorzystania energii słonecznej.
W tym aspekcie jest to obiekt, który traci względnie mało energii do otoczenia i wyposażony jest w instalacje o wysokiej sprawności. Pierwszą taką definicję wprowadził Adamson 1979 r. wg tej definicji jest to budynek o małym zużyciu, który zużywa o 50% mniej energii do ogrzewania niż budynek tradycyjny wg ówczesnych standardów. W budynkach niskoenergetycznych zużywa się o 25 % na ogrzewanie mniej energii w porównaniu do budynków o charakterystyce cieplnej [1] a dla przykładu dla południowej Szwecji to jest wartość poniżej 70 kWh/(m2 rok). Budynek o niskim zużyciu energii określony może zostać także poprzez parametry takie jak: zwartość struktury budynku czyli iloraz A/V oraz przez jego izolacyjność termiczną elementów budynku takich jak wartość parametrów, które decydują o osiągnięciu standardu budynku mieszkalnego tzn.:
Chodzi gównie o wykorzystanie energii promieniowania słonecznego do zaspokojenia potrzeb na cele grzewcze ale i nie tylko ponieważ można zastosować takie rozwiązania, które pozwolą na produkcję energii elektrycznej np. za pomocą turbin wiatrowych. Wykorzystanie kolektorów słonecznych lub pompy ciepła do przygotowania c.w.u. zastosowanie energooszczędnych urządzeń wyposażenia domu.
Przygotowanie odpowiedniego projektu wymaga wiedzy fachowej, już na etapie samej koncepcji, a także w fazie projektowej. Dom pasywny powinien być przygotowany na płycie odpowiednio wyizolowanej, a nie dla przykładu jak to ma miejsce w przypadku budynków standardowych – tradycyjnych fundamentach. W płycie fundamentowej możemy już pomyśleć o posadowieniu systemu grzewczego. Wybór stolarki okiennej, drzwiowej to również bardzo ważny element, który spowoduje iż nasz dom będzie domem spełniającym standard budynku pasywnego. Odpowiedni montaż tych elementów oraz dbałość o jakość wykonania to jedna z fundamentalnych zasad, aby zapewnić mu odpowiedni poziom zapotrzebowania na energię oraz w przyszłości energooszczędność, gdyż ta w zasadzie jest najważniejszym elementem budynku pasywnego oraz energooszczędnego. Jest to niezmiernie ważne ponieważ ten element jest decydujący dla potencjalnego inwertora, który liczy się z tym iż budowa domu pasywnego lub energooszczędnego jest w pierwszej fazie inwestycyjnej dużo droższa niż ma to miejsce w przypadku budynku standardowego, ale w przyszłości zapewni sobie niższe rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną, co w dzisiejszej sytuacji globalnego kryzysu ekonomicznego i energetycznego jest najsłuszniejszą ideą przyświecającą tendencji rozwoju budownictwa energooszczędnego
Ponieważ brak wykuszów i niekonwencjonalnych rozwiązań w znaczący sposób wpływa na jego energooszczędność. A zatem należy zadać pytanie czy proste bryły budynku, duże okna oraz inne charakterystyczne elementy mające na celu zapewnienie standardu budynku pasywnego jest dobrze odbierany przez potencjalnego inwestora. Tutaj nie ma żadnych jednoznacznych odpowiedzi, bo i tak i nie, wszystko jest kwestią gustu. Ponieważ w architekturze obecnie króluje moda na proste bryły budynków, a zainteresowanie budynkami pasywnymi jest duże, zatem można wysunąć śmiało tezę, że tego typu obiekty na ogół podobają się potencjalnym inwestorom. Można oczywiście dołożyć wiele elementów ozdobnych, np. pewne elementy elewacji zewnetrzej dodatkowo uzupełnione o dodatkowe elementy z wykonane z drewna. W zasadzie przecież nie ma żadnych regulacji na temat tego jak mam wyglądać budynek pasywny, ponieważ to pojęcie dotyczy zasad projektowania i funkcjonowania obiektu, a nie jest wytyczną zapisaną w normie. Jeżeli zaś chodzi o domy niskoenergetyczne w aspekcie architektonicznym oraz w aspekcie budowlany, w zasadzie nie różnią się od budynków standardowych, ich funkcje są spełnione poprzez odpowiedni dobór materiałów budowlanych, konstrukcyjnych, zastosowanych nowoczesnych i wysokosprawnych rozwiązań w zakresie instalacji oraz zastosowanie nowych technologii i wiedzy w zakresie budownictwa.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradnik
Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski, A.O.
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.
[1] Wnuk R. Budowa domu pasywnego w praktyce, Przewodnik budowlany 2012
[2.] Ogrzewnictwo praktyczne pod redakcję prof. dr hab. inż. Haliny Koczyk. Poznań 2009
[3.] R.Piotrowski, Domy pasywne , Przewodnik budowlany, Warszawa 2009