Co zrobić aby stary dom stał się energooszczędny? II Produkcja własnej energii

2. Samodzielna (przydomowa) produkcja energii w oparciu o źródła odnawialne

 

Poprawę efektywności energetycznej budynku można osiągnąć nie tylko dzięki ograniczaniu zużycia energii, ale także dzięki samodzielnej produkcji energii. Kwestię zużycia energii można rozpatrywać bowiem z pozycji jej dostawcy lub odbiorcy. Dla dostawcy będzie to zawsze ilość energii wprowadzonej do sieci, na którą składa się energia odebrana przez konsumentów oraz straty przesyłowe. Dla odbiorcy natomiast na zużycie energii składa się energia odebrana z sieci oraz wytworzona samodzielnie. Zwykle efektywność energetyczną obiektu określa się biorąc pod uwagę całkowite zużycie energii w obiekcie, czyli można powiedzieć, iż rozpatruje się to z punktu widzenia odbiorcy (konsumenta) energii. Gdyby jednak w celu określenia efektywności energetycznej posłużyć się, uzyskanymi od dostawcy, danymi określającymi konsumpcję energii w sieci, to, na ich podstawie, można by pokusić się o stwierdzenie, że najbardziej efektywne energetycznie są obiekty konsumujące najmniej energii z sieci. Oczywiście w odniesieniu do ich powierzchni i przeznaczenia.


Obrazowo można powiedzieć, że im niższe rachunki za energię, tym dom jest bardziej energooszczędny.

Oczywiście stwierdzenie to nie powinno dotyczyć wyłącznie energii sieciowej, ale wszystkich wydatków na ciepło i elektryczność w domu. Wobec tego trzeba je rozszerzyć o stwierdzenie, że dom zwiększa swoją energooszczędność tylko wtedy, gdy wraz z rachunkami zmniejszają się koszty przeznaczane na węgiel, miał, gaz, drewno, itp., a więc wszelkie paliwa konwencjonalne zużywane do samodzielnej produkcji energii (przede wszystkim ciepła). W tym miejscu należy więc podkreślić znaczenie urządzeń pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych, a szczególnie ich zastosowanie w przydomowych systemach autonomicznych (off-grid). Urządzenia takie korzystają przede wszystkim z wiatru, słońca, wody i energii geotermalnej, a więc ze źródeł niewyczerpywanych i darmowych, dzięki czemu ma się pewność, że koszt ich użytkowania nie będzie wzrastał. Wręcz odwrotnie- inwestycja w odnawialne źródła energii powinna być całkowicie zwracana i to możliwie jak najkrótszym czasie, dzięki czemu dalsze ich stosowanie jest darmowe, a więc w jasny sposób powoduje ograniczenie wydatków na energię.

 Efektywne połączenie działań

Jak zauważono wcześniej, racjonalizacja użytkowania energii przyczynia się do ograniczenia zużycia ciepła i elektryczności w obiekcie, natomiast samodzielne wytwarzanie energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych powoduje zasilenie domu energią przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków na ciepło i elektryczność. Jasnym jest więc, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie połączenie obu tych metod. Umiejętna realizacja tego zadania powinna spowodować ograniczenie zapotrzebowania energetycznego budynku, co bezpośrednio przełoży się na ograniczenie wartości energii koniecznej do wytworzenia przez urządzenia korzystające ze źródeł odnawialnych. Efektem będzie zmniejszenie mocy urządzeń, a więc tańsze zestawy, których okres zwrotu będzie krótszy. Samo zastosowanie przydomowego wytwarzania energii w oparciu o źródła odnawialne, bez wdrożenia strategii racjonalizacji użytkowania energii nie przyniosłoby takiego efektu.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztuk

Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

<-- 1. Poprawa efektywności energetycznej budynku.

Bibliografia:

[1] Mróz-Radłowska I., Racjonalne użytkowanie energii elektrycznej, Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej

[2] www.vattenfall.pl/oszczedzanie-ciepla.html (data dostępu: 31.01.2011)

 

Opracowanie: mgr inż. Joanna Kopica, mgr inż. Radosław Turski. A. O.

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji.