Dom energooszczędny a pasywny

Przed podjęciem decyzji o modelu budowania domu warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Wśród popularnych wyborów inwestorów znajdują się domy energooszczędne i domy pasywne. Choć występują między nimi różnice, to jednak wiele osób myli te pojęcia. Sprawdźmy zatem, jakie są różnice pomiędzy budownictwem energooszczędnym, a pasywnym.

 

Dom pasywny jest domem energooszczędnym

Przede wszystkim należy sobie uświadomić to, że każdy dom pasywny jest domem energooszczędnym, jednak nie każdy dom energooszczędny jest domem pasywnym. Dlaczego tak jest? Według przyjętych standardów, zużycie energetyczne w budownictwie pasywnym nie może przekraczać 15 kWh / m2 w skali roku. W przypadku domu energooszczędnego podaje się różne parametry, jednak standardową jest norma NF40. Wskazuje ona na to, że jako budynek w modelu energooszczędnym może być uznany dom, którego roczne zużycie nie przekracza 40 kWh / m2. Według innych wytycznych to 70 kWh / m2. Pod tym względem widać, że domy pasywne muszą spełniać bardziej rygorystyczne normy, a ich zapotrzebowanie energetyczne jest nawet kilkukrotnie mniejsze.

W obu wariantach chodzi o oszczędność

Dom pasywny czy energooszczędny, nie ma znaczenia bo w obu wariantach chodzi przede wszystkim o uzyskanie oszczędności. To sprawia, że przy tego typu inwestycjach stawia się na rozwiązania z obszaru odnawialnych źródeł energii. To m.in.: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, nowoczesne klimatyzatory, przydomowe oczyszczalnie ścieków itp. Odpowiednie połączenie poszczególnych systemów sprawia, że dom jest praktycznie samowystarczalny. Choć na początku wiąże się to z większą inwestycją, to jednak na przestrzeni lat koszty eksploatacyjne są zdecydowanie niższe, a pierwszy wydatek stopniowo się zwraca.

Dom pasywny, a energooszczędny -charakterystyka

Zarówno projekt domu pasywnego, jak i energooszczędnego, powinien brać pod uwagę podobne parametry. Przy tym pierwszym możliwe jest nawet zrezygnowanie z systemu ogrzewania, jednak nie dzieje się to zbyt często. Zazwyczaj dochodzi do tego wtedy, gdy zapewnimy wysoką szczelność budynku oraz doskonałą izolację. Ubytki ciepła są minimalne, co przekłada się na komfort cieplny domowników i wydajność konstrukcji. Pod tym względem niezwykle ważne są również okna do domu, które powinny być najwyższej możliwej jakości. Przy obu modelach budownictwa stawia się na nieco inne i bardziej wydajne materiały, niż w przypadku domu tradycyjnego. Standardem domu pasywnego i energooszczędnego jest też lokowanie dużych przeszkleń po południowej stronie domu. Dzięki temu energia cieplna ze słońca dogrzewa wnętrze, a także je doświetla. Jeżeli zależy Ci na wydajnym i oszczędnym domu, to warto postawić na rozwiązania z obszaru budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Szybko docenisz ich korzyści. Ostateczny wybór jest jednak kwestią indywidualną.

 Najlepsze produkty w swoich kategoriach, wybrane na podstawie opinii ekspertów oraz ilości sprzedanych sztukpogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki

Opracowanie redakcja : (Ł.G)

Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl