rejestracja

Finansowanie

Projekty

Fundamenty

Stropy

Ściany

Przegrody

Dachy

Okna

Drzwi

Podłogi

Schody

Izolacje

Instalacje

Wyposażenie

Bramy

Ogrodzenia

Tarasy

Ogrody


Dom pasywny - wszystko co musisz o nim wiedzieć

image

Wzrost kosztów eksploatacyjnych budynków, a także większa świadomość właścicieli w zakresie dbałości o środowisko sprawiają, że Polacy coraz śmielej stawiają na budownictwo energooszczędne. Szczególnym jego przykładem jest dom pasywny, który spełnia rygorystyczne normy w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz generowania zanieczyszczeń. Poznaj podstawowe informacje dotyczące budownictwa pasywnego i związanych z nim możliwości. Co musisz o nim wiedzieć?

 

Czym jest dom pasywny?

Dom pasywny to szczególny rodzaj ekologicznego budynku. Często zaliczane do tego grona są budynki, w których nie ma potrzeby wytwarzania energii cieplnej. Ogrzewanie domu zastępowane jest bardzo dobrą izolacją termiczną, dzięki której można utrzymać komfortową temperaturę i zapewnić komfort cieplny domownikom. Ponadto energia elektryczna i cieplna pochodzą w znacznej większości ze źródeł odnawialnych, co obniża negatywny wpływ na środowisko oraz koszty eksploatacyjne. W praktyce domem pasywnym jest ten, w którym zużycie energii nie przekracza 15 kWh na m2 w skali roku. Jeżeli wartość ta zostanie przekroczona, to wciąż będzie to budownictwo energooszczędne, jednak nieklasyfikowane jako pasywne.

 

Charakterystyczne cechy domu energooszczędnego

Przede wszystkim tego typu budynki cechuje wyjątkowa izolacja, która wykracza poza przyjęte standardy. Do podstawowych cech charakterystycznych budownictwa pasywnego zaliczane są:

 

 • odpowiednie rozmieszczenie względem stron świata w celu maksymalnego wykorzystania energii słonecznej i doświetlania domu;
 • określony układ domu, np. salon od strony południowej, pomieszczenia gospodarcze od północnej;
 • dużo przeszkleń, mało zdobień i kompaktowa bryła budynku;
 • bardzo dobra izolacja termiczna poszczególnych elementów konstrukcji;
 • wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, odzyskiwanie ciepła;
 • wysokiej jakości wentylacja mechaniczna;
 • wyeliminowanie energii nieodnawialnej.

 

Jak kształtują się koszty budowy domu pasywnego?

Standardowo budowa domu pasywnego jest droższa, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Obecnie mówi się o kosztach około 10-15% wyższych. Jest to związane z użyciem lepszej jakości materiałów, a także nowoczesnych i różnych rozwiązań technologicznych. Z drugiej strony koszty eksploatacji i awaryjność takiego domu są zdecydowanie niższe, co przekłada się na stopniowy zwrot różnicy. Szacuje się, że dom pasywny zwraca się już po około 10-15 latach, a oczywiście jego żywotność jest znacznie większa. To w połączeniu z dbałością o środowisko sprawia, że na takie rozwiązanie budowlane decyduje się coraz więcej świadomych klientów.

 

Czy można otrzymać dotację na budowę domu pasywnego?

Budownictwo pasywne wspierane jest przez różnego rodzaju dotacje, zarówno z funduszów krajowych, jak i europejskich. Dotacje można otrzymać m.in. na: termomodernizację budynków, zakup pomp ciepła, kolektorów słonecznych, czy też instalacji fotowoltaicznych. Warto dowiedzieć się o możliwościach w tym zakresie w najbliższym urzędzie gminy.


Opracowanie redakcja : (Ł.G)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.plKONTAKT wyślij zapytanie ofertowe

Biuro Obsługi Klienta

E-mail: biuro@pasywny-budynek.pl

WWW: www.pasywny-budynek.pl

Tel: 661 426 616
Adres:
Morgowa 4
91-223 Łódź

Katalog Firm

 • Krop System

  Rozpoznawalna jakość i innowacyjność oferty Blachotrapez były punktem wyjścia…
  Krop System
 • Corab

  Corab S.A. to polska firma z 30-letnim doświadczeniem w elektronice i pr…
  Corab
 • Dorken Delta Folie Sp. z o.o.

  Dorken Delta zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych i płaskich,…
  Dorken Delta Folie Sp. z o.o.