Jednym z trendów w budownictwie pasywnym jest wykorzystywanie wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji. To system z tzw. odzyskiem ciepła. Jego działanie polega na tym, że wentylacja nie tylko wymienia powietrze w pomieszczeniach, ale przy okazji w procesie tym odzyskuje część energii cieplnej. Dzięki temu można ponownie ją wykorzystać do podgrzania ciepłej wody użytkowej lub w układzie centralnego ogrzewania. Zastosowanie tego rozwiązania prowadzi do zmniejszenia zużycia energii w nieruchomości oraz do ograniczenia kosztów związanych z ją eksploatacją. Właśnie dlatego jest to już niemal standard w domach energooszczędnych i pasywnych.
Budynki pasywne muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie zużycia energii pierwotnej. Przyjmuje się, że nie powinno być ono wyższe niż 15 kWh/m2 w skali całego roku. Bardzo trudno o osiągnięcie tego wskaźnika i jest to niemal niemożliwe bez korzystania z energii odnawialnej. Właśnie dlatego trendem w budownictwie pasywnym jest korzystanie z instalacji fotowoltaicznych do pozyskiwania energii elektrycznej oraz pomp ciepła w systemach ogrzewania. To rozwiązania klasyfikowane jako OZE. Z jednej strony pozwalają na zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w domu, a z drugiej sprawiają, że nieruchomość jest jeszcze bardziej przyjazna środowisku naturalnemu. Trend inwestowania w OZE powinien utrzymać się przez najbliższe lata.
W budownictwie pasywnym wykorzystuje się najwyższej jakości materiały konstrukcyjne i wykończeniowe. Muszą one charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi i właściwościami. Dotyczy to m.in. izolacji termicznej i przeciwwilgociowej. W tym obszarze korzysta się z nowoczesnych technologii, w tym m.in. płyt izolacyjnych z wełny mineralnej. Wybór materiałów budowlanych powinien być poprzedzony dobrą analizą. Korzystanie z innowacji w tym obszarze pozwala na poprawienie efektowności energetycznej budynku.
Standardem w nowoczesnym budownictwie pasywnym jest korzystanie z systemów inteligentnego domu. Dzięki nim zwiększa się kontrolę nad procesami zachodzącymi w budynku oraz ogranicza koszty z nimi związane. Odpowiednie zaprogramowanie pracy systemu grzewczego, rolet i żaluzji czy też oświetlenia sprawi, że zmniejszy się zużycie energii elektrycznej w budynku. Ułatwi to wypełnienie norm budownictwa pasywnego. Powyżej wymieniliśmy kilka kluczowych trendów i technologii wykorzystywanych w domach pasywnych. Wiele z nich nie zmienia się od lat, jednak są stopniowo udoskonalane, z korzyścią dla właścicieli domów oraz środowiska naturalnego. W najbliższych latach nie powinniśmy oglądać drastycznych zmian w tym obszarze.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl