Oczywiście klej klejowi nie jest równy. Oznacza to, że producenci dostarczają na rynek produkty, które mają różny potencjał zastosowania. Warto dokładnie zapoznać się z ich właściwościami oraz przeznaczeniem. Dzięki temu dobierze się chemię budowlaną idealnie do swoich potrzeb oraz zapewni sobie bezpieczne i komfortowe użytkowanie nieruchomości w perspektywie wielu lat. Poniżej w kilku zdaniach opisano różne rodzaje klejów stosowanych w domach pasywnych.
Do paneli stosuje się kleje spoinowe, które są sprzedawane w butelkach z dozownikami. Szybko schną i są odporne na działanie wilgoci. Wykorzystywane są zarówno do paneli drewnianych, jak i wykonanych z materiałów drewnopochodnych. Są elastyczne i doskonale sprawdzają się do spoinowania paneli podłogowych lub ściennych.
Przy wykładzinach i płytkach wykładzinowych warto postawić na kleje do wykładzin tekstylnych lub elastycznych. Rodzaj dobiera się bezpośrednio do zastosowanego materiału. Wśród tych produktów znajdują się rozwiązania: akrylowe, do linoleum, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe oraz dyspersyjne.
Na rynku dostępne są różne kleje do parkietu. Jak sama nazwa wskazuje, służą do ułożenia okładziny parkietowej na podłodze. W tej kategorii produktów wyróżnia się kleje: akrylowe, dyspersyjne, kauczukowe, dwuskładnikowe kleje poliuretanowe oraz kleje na bazie żywic syntetycznych. Każdy z nich ma nieco inną charakterystykę, z którą warto się zapoznać.
To powszechnie wykorzystywany klej w pracach wykończeniowych. Stosuje się go m.in. do: ceramiki, luster, betonu czy też drewna. Dzięki nim można przykleić do ściany (lub innego podłoża) wiele elementów dekoracyjnych i wykończeniowych.
Do ociepleń stosuje się dedykowane kleje. W przypadku styropianu rekomenduje się kleje polimerowe (również dyspersyjne) jednoskładnikowe. Schną na skutek reakcji chemicznej i są bezpieczne dla materiału ociepleniowego. Ponadto można stosować je zarówno w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dużym atutem klejów polimerowych jest to, że sprawdzą się również w innych zastosowaniach. Co do zasady w budownictwie pasywnym można stosować każdy rodzaj kleju, który charakteryzuje się dobrymi parametrami technicznymi. Inne rodzaje dostępne na rynku to m.in. kleje: uniwersalne, do PVC, stolarskie czy do tapet. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zakupowych, warto skonsultować się ze specjalistą w renomowanym sklepie z materiałami budowlanymi.
Pogłębiaj swoją wiedzę, czytaj poradniki
Opracowanie redakcja : (Ł.G.)
Materiał objęty prawem autorskim. Publikacja w części lub w całości wyłącznie za zgodą redakcji portalu www.pasywny-budynek.pl